REKLAMA
 
REKLAMA

Alu-Frost testuje magazyn energii

Alu-Frost testuje magazyn energii
fot. Alu-Frost

Firma z Podlasia udostępniła część swojego parku maszynowego do testów alternatywnego systemu energo-informatycznego. Powstał on w ramach międzynarodowego projektu MESH4U.

Alu-Frost to firma działająca we wsi Sowlany, w gminie Supraśl. Specjalizuje się w obróbce metalu i produkcji akcesoriów samochodowych. Wykorzystuje do tego zaawansowany park maszynowy, obejmujący cztery nowoczesne lasery zasilane 24 godziny na dobę.

Ze względu na wysokie zużycie prądu – 100 tys. kWh miesięcznie – i wysokie ceny energii firma zainteresowała się odnawialnymi źródłami energii.

REKLAMA

– Już dwa lata temu zainwestowaliśmy w OZE, instalując na dachu jednej z hal panele fotowoltaiczne o mocy 317 kWp. W dużym stopniu zabezpieczyło to nasze potrzeby. Jednak teraz chcielibyśmy zoptymalizować ich pracę, tak by jeszcze bardziej zredukować koszty – powiedział Piotr Świrko, prezes Alu-Frost.

Innowacyjny magazyn energii

Firma Electrum Concreo zaproponowała Alu-Frost przetestowanie rozwiązania, które ma wyeliminować problem braku elastyczności pracy elektrowni fotowoltaicznej i strat wynikających z przerw w dostawach prądu.

Alu-Frost bowiem jako energochłonna firma produkcyjna, wymagająca zasilania w trybie 24/7, musiała mierzyć się z problemem krótkotrwałych zaników napięcia zasilającego. To pociągało za sobą długotrwały i kosztowny rozruch maszyn oraz straty materiałowe.

Electrum Concreo zaproponowało przetestowanie innowacyjnego magazynu energii podtrzymującego zasilanie hali produkcyjnej podczas zakłóceń pracy sieci zasilającej. Magazyn jest opracowywany we współpracy z Politechniką Wrocławską w ramach międzynarodowego projektu MESH4U.

Rozwiązanie zastosowane w Alu-Frost łączy cechy magazynu energii i UPS-a podtrzymującego zasilanie wrażliwych urządzeń podczas zaburzeń w sieci zasilającej. Magazyn współpracuje z zainstalowaną na dachu hal produkcyjnych zakładu instalacją fotowoltaiczną, dodatkowo zwiększając jej elastyczność oraz odporność na zewnętrzne zakłócenia – wyjaśnia Marcin Oksimowicz, kierownik Działu Projektowego w Electrum.

REKLAMA

– Innowacyjny i inteligentny algorytm potrafi przewidywać i regulować proces magazynowania energii, dostosowując się do zapotrzebowania, taryf, a nawet pogody.  Dodatkową zaletą rozwiązania jest możliwość arbitrażu cenowego – zakupu energii z sieci, gdy jest tańsza, i wykorzystania jej na własne potrzeby, gdy energia w sieci jest droga – podkreśla Oksimowicz.

Projekt MESH4U

Międzynarodowy projekt MESH4U ma na celu opracowanie i przetestowanie wielu węzłów magazynowania energii – od instalacji dla małych i średnich przedsiębiorstw (przemysł) po rozwiązania zapewniające elastyczność działania klientom końcowym w lokalnych sieciach energetycznych i operatorom systemów dystrybucyjnych. MESH4U łączy kilka rodzajów magazynowania: elektryczne, termiczne, mechaniczne i chemiczne.

Projekt realizowany jest przez konsorcjum, któremu przewodzi Electrum Concreo, spółka należąca do Grupy Electrum. Koncepcja obejmuje nie tylko Polskę, ale też Niemcy, Włochy i Szwajcarię. W każdym z tych krajów powstają demonstracyjne magazyny energii. W Polsce taki demonstrator został wdrożony właśnie w zakładach Alu-Frost.

Pierwsze wnioski

Przeprowadzone w warunkach rzeczywistych pierwsze testy dają obiecujące wyniki. Wdrożony magazyn chroni przed zakłóceniami i zanikami zasilania w 100 proc. Dobrze wypadła także współpraca magazynu z siecią zasilającą.

Kolejny etap obejmuje testy algorytmów sztucznej inteligencji sterujących pracą magazynu i fotowoltaiki. Dzięki nim korzystanie z obu tych źródeł ma być maksymalnie ekonomiczne.

– Z nowymi technologiami często tak jest, że kto wprowadzi je pierwszy, skorzysta najbardziej. Dlatego zamierzamy inwestować w innowacyjne rozwiązania, które podniosą bezpieczeństwo energetyczne zakładu, a do tego są ekologiczne – zapowiada prezes Alu-Frost.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA