REKLAMA
 
REKLAMA

Chorwacki Rimac będzie produkował magazyny energii

Chorwacki Rimac będzie produkował magazyny energii
fot. Rimac

Specjalizująca się w dostarczaniu komponentów do pojazdów elektrycznych chorwacka firma Rimac Technology poinformowała o utworzeniu nowej marki Rimac Energy. Skoncentruje się ona na opracowaniu rozwiązań do stacjonarnego magazynowania energii.

Rimac Technology to spółka będąca częścią Grupy Rimac. W jej skład wchodzi Rimac Automobil, który zajmuje się produkcją m.in. napędów elektrycznych i jednocześnie jest twórcą samochodu elektrycznego Nevera (przyspieszenie 0–100 km w 1,97 sek.). Kolejna firma w grupie to spółka joint venture Rimac Bugatti z Porsche, koncentrująca się na rozwoju i produkcji pojazdów elektrycznych. Natomiast sam Rimac Technology zajmuje się produkcją baterii, konwerterów i innych podzespołów/systemów dla EV.

W jednym z ostatnich komunikatów chorwacka firma Rimac Technology poinformowała, że powołała do życia nową spółkę pod nazwą Rimac Energy. Zajmie się ona rozwijaniem technologii stacjonarnego magazynowania energii (ESS) w dużej skali.

REKLAMA

Kamień milowy

Jak twierdzą przedstawiciele firmy, Rimac Energy to kamień milowy w rozwoju Grupy Rimac i otwarcie się na nowe wyzwania i możliwości w zakresie zrównoważonego wykorzystania energii elektrycznej.

Budowany od około 18 miesięcy zespół Rimac Energy liczy w tym momencie 60 pracowników, którzy są zaangażowani w stworzenie pierwszej generacji stacjonarnych magazynów energii (ESS) i wdrożenie pilotażowych systemów u pierwszych klientów.

REKLAMA

W komunikacie firma informuje, że jej technologia ESS wykorzystuje nowatorską architekturę elektryczną, która zapewnia znaczne korzyści, jeśli chodzi o wydajność, bezpieczeństwo i dostępność systemu. Straty energii mają zostać zredukowane o 50 proc., a sam system ma być o około 40 proc. mniejszy od konkurencyjnych zestawów. W tej chwili Rimac Energy nie zdradza większych szczegółów dotyczących technologii swoich magazynów, planuje jednak to zrobić jeszcze w tym roku.

Gigafabryka w 2023

Celem firmy będzie dostarczanie rozwiązań komercyjnych i przemysłowych. W pierwszej fazie wprowadzania produktu na rynek Rimac chce się skupić na projektach wielkoskalowych realizowanych z dużymi kontrahentami. Pierwsze rozmowy z klientami firma ma już za sobą i jeszcze w tym roku planuje wyprodukować dla nich pierwsze systemy, które zostaną uruchomione w 2024.

Jednocześnie Rimac Energy zapowiada, że już w 2025 roku zamierza uruchomić gigafabrykę swoich ESS w swoim chorwackim kampusie. Roczna zdolność produkcyjna ma wynieść 10 GWh. Wszystkie magazyny energii Rimac mają być projektowane i produkowane w Europie.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA