Spółka z GPW wykorzysta zielony metanol do magazynowania energii

Spółka z GPW wykorzysta zielony metanol do magazynowania energii
Raen

Raen SA, spółka z obszaru OZE, notowana na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych, podpisała umowę z firmą Innox Nova. Kontrakt ma zapewnić jej dostęp do opatentowanej technologii RealCarbonTech umożliwiającej magazynowanie energii w postaci zielonego metanolu.

Raen zapewnia, że technologia RealCarbonTech jest łatwiejsza w instalacji i skalowaniu niż tradycyjne metody wytwarzania metanolu. Pozwoli ona spółce zastosować tzw. wyspy off-gridowe, czyli wykorzystywać energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł bez konieczności ich podłączania do sieci, co przełoży się na zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu realizacji projektów.

Potencjał zielonego metanolu

Spółka podkreśla, że zielony metanol ma potencjał zrewolucjonizowania wielu sektorów przemysłu. Dlatego coraz częściej sięgają po niego firmy, które chcą stać się częścią transformacji energetycznej.

REKLAMA

Raen przypomina, że w marcu 2023 roku Maersk zaprezentował plany inwestycyjne związane z nową flotą statków zasilanych zielonym metanolem. W tym samym czasie MAN Energy Solutions, globalny dostawca silników do statków zasilanych ekologicznym nośnikiem energii, zapowiedział, że ze względu na gwałtowny wzrost zainteresowania rozwiązaniami przyjaznymi środowisku zrealizuje ponad 30 proc. obecnych projektów na bazie technologii wykorzystującej zielony metanol jako paliwo.

REKLAMA

Plany Raen

Podpisanie kontraktu stanowi realizację strategii zaprezentowanej w ubiegłym miesiącu przez Raen. Celem spółki jest zwiększenie liczby projektów realizowanych w ramach umów JDA do 3 GW, rozwój portfela własnych produktów w sektorze OZE do 200 ha i uzyskanie 58 MW własnych mocy wytwórczych w 2025 roku. W perspektywie dwóch lat Raen zamierza osiągnąć wynik EBITDA wynoszący blisko 43 mln zł i przychody ze sprzedaży do 65,9 mln zł.

Obecnie spółka dysponuje portfelem projektów realizowanych na bazie umów JDA o mocy 1,45 GW, a moc jej projektów typu brownfield przekracza 670 MW. Raen zakłada, że na podstawie umów zawartych w ramach działalności deweloperskiej osiągnie w 2023 roku wynik EBITDA wynoszący 10,1 mln zł i 27,8 mln zł przychodów ze sprzedaży.

Zielony metanol, który pochodzi z odnawialnych źródeł, odgrywa coraz większą rolę w światowej gospodarce. Jest opłacalną alternatywą dla bateryjnych magazynów energii oraz źródłem zielonego paliwa, którego wytwarzanie przyczynia się do dekarbonizacji atmosfery. Będziemy go stosować w roli przyjaznego dla środowiska nośnika energii odnawialnej, pozwalającego na jej efektywne magazynowanie – mówi Adam Guz, prezes spółki Raen.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.