Trina wprowadza nowy system magazynowania energii

Trina wprowadza nowy system magazynowania energii
Trina

Nowy system magazynowania energii od chińskiego producenta ma być w pełni zintegrowany i będzie zawierać baterie litowo-żelazowo-forforanowe (LFP). Rozwiązanie Triny zdobyło uznanie na tegorocznych targach Intersolar w Monachium.

Trina Storage to jednostka biznesowa należąca do jednego z największych na świecie producentów ogniw i paneli fotowoltaicznych Trina Solar, która skupia się na rozwijaniu technologii magazynowania energii. Na tegorocznych targach Intersolar Chińczycy zaprezentowali system magazynowania energii Trina Storage Elementa, który został przez jury wyróżniony wśród finalistów konkursu EES.

Rozwiązanie zintegrowane

Jak przekazuje Trina w materiałach dostępnych na stronie internetowej, Elementa to system do magazynowania energii elektrycznej stworzony z myślą o wykorzystaniu w projektach mających na celu stabilizację sieci elektroenergetycznej. Producent podkreśla, że system jest na tyle elastyczny, że jest w stanie pracować także w projektach mających inne przeznaczenie.

REKLAMA

Elementa jako zintegrowany system łączy w sobie baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP), systemy bezpieczeństwa (system wykrywania dymu, gazu i ognia), system chłodzenia cieczą, system do zarządzania energią (Energy Management System, EMS), system do zarządzania bateriami (Battery Management System, BMS) oraz technologię wczesnego wykrywania usterek i ostrzegania przed nimi.

Trina podkreśla, że baterie LFP wykorzystywane do budowy Elementy są produkowane przez Trinę, co ma mieć duże znaczenie dla bezpieczeństwa systemu i późniejszej konserwacji. Większość producentów podobnych rozwiązań korzysta bowiem z baterii dostarczanych przez podmioty trzecie. Wykorzystanie technologii litowo-żelazowo-fosforanowej jest również podyktowane wyborem technologii bardziej przyjaznej dla środowiska chociażby ze względu na brak stosowania kobaltu.

REKLAMA

Do 6 godzin pracy

Magazyn energii ma wymiary 7810 x 2645 x 1720 mm i waży ok. 22 tony. Chłodzenie baterii odbywa się za pośrednictwem systemu wykorzystującego mieszaninę wody i glikolu. Całkowita pojemność Elementy to 2,2 MWh przy szczytowym napięciu 1500 V. Zakres temperaturowy pracy wynosi od -30 do +50 st. Celsjusza. Elementa jest zoptymalizowana pod kątem czasu wykorzystania przez 1, 2, 4 do ponad 6 godzin.

System ma być prosty w instalacji, a także w obsłudze dzięki platformie do monitorowania jego pracy. Co więcej, producent ma bezpośredni wgląd do pracy Elementy za pośrednictwem swoich systemów. Ma to dodatkowo ułatwić monitoring i konserwację, przekładając się na redukcję ewentualnego czasu przestoju BESS (Battery Energy Storage Systems).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.