REKLAMA
 
REKLAMA

SolarEdge będzie współtworzył wirtualną elektrownię w USA

SolarEdge będzie współtworzył wirtualną elektrownię w USA
Fot. SolarEdge / Business Wire

Magazyny energii SolarEdge zyskają prawo do włączenia do wirtualnej elektrowni, która działa na terenie jednego z amerykańskich stanów. Właściciele domowych baterii w ramach programu mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenie, które zwiększy korzyści finansowe z posiadania takich urządzeń.

Systemy magazynowania energii izraelskiego producenta zostały zakwalifikowane do programu Renewable Battery Connect, organizowanego przez Xcel Energy – operatora energetycznego dostarczającego energię elektryczną i gaz ziemny do kilku milionów odbiorców.

Zdecentralizowany magazyn energii

Głównym zadaniem wirtualnej elektrowni (Virtual Power Plant, VPP) jest utworzenie rozproszonego magazynu energii z wykorzystaniem baterii zainstalowanych u odbiorców indywidualnych, a także na terenie przedsiębiorstw.

REKLAMA

Właściciele baterii w ramach uczestnictwa w wirtualnej elektrowni na wezwanie jej operatora udostępniają energię elektryczną ze swoich systemów w celu zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego w okresach szczytowego poboru. Pomagają w ten sposób w stabilizacji stanowej sieci elektroenergetycznej. W zamian za członkostwo i udostępnianie swoich baterii uczestnicy wirtualnej elektrowni otrzymują wynagrodzenie.

Do tej pory wirtualna elektrownia na terenie Kolorado działała na bazie systemów magazynowania energii Tesli (Powerwalle). Teraz do programu Renewable Battery Connect dołączają magazyny energii SolarEdge Home Battery.

Jak twierdzi przedstawiciel izraelskiego producenta, SolarEdge od kilku miesięcy ściśle współpracował z Xcel Energy nad zaprojektowaniem systemu spełniającego specyficzne wymagania rejonu Kolorado, a także zapewniającego płynne informowanie użytkowników i sterowanie rozproszonymi systemami magazynowania.

REKLAMA

W swoim komunikacie SolarEdge napisał, że jego oprogramowanie zostało zaprojektowane tak, aby automatycznie zarządzać ładowaniem i rozładowywaniem baterii podczas odbywających się w ramach wirtualnej elektrowni zdarzeń związanych z kontrolą sieci. To będzie upraszczać proces zarówno dla operatora, jak i uczestników programu.

Jak to działa?

W praktyce, aby dołączyć do programu Renewable Battery Connect, instalator systemu bateryjnego na wniosek właściciela powinien złożyć w jego imieniu dokument, na podstawie którego wykonane zostaną niezbędne formalności związane m.in. z włączeniem systemu do VPP (trwa to około 50 dni). Następnie właściciel systemu magazynowania energii musi podpisać umowę o przyłączenie baterii do systemu (okres trwania umowy wynosi 5 lat).

Po wyrażeniu zgody na zdalną obsługę systemu jego właściciel staje się pełnoprawnym uczestnikiem wirtualnej elektrowni, a jego bateria zaczyna uczestniczyć w tzw. zdarzeniach, o których będzie informowany z wyprzedzeniem. Status pracy swojego systemu energetycznego właściciel może śledzić za pomocą aplikacji mobilnej SolarEdge (lub Tesli, w zależności od posiadanego magazynu). Warto dodać, że obecność w VPP nigdy nie spowoduje, że bateria zostanie na potrzebę danego zdarzenia rozładowana „do zera”. Warunkiem umowy jest bowiem to, aby bateria była rozładowywana maksymalnie do 40 proc., a pozostałe kilowatogodziny mają pozostać do dyspozycji domowników.

Atrakcyjne wynagrodzenie

Na oficjalnej stronie internetowej Xcel Energy w zakładce poświęconej programowi Renewable Battery Connect czytamy, że klienci, którzy zarejestrują się w programie, otrzymają premię startową w wysokości 500 dolarów za każdy kW mocy zainstalowanej (na premię w wysokości 800 dolarów/kW mogą liczyć klienci, których wysokość zarobków nie przekracza określonego poziomu). Następnie, w okresie trwania umowy (5 lat), członkowie programu otrzymują coroczną premię w wysokości 100 dolarów.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA