Niemcy wykorzystają nadprodukcję baterii w magazynach energii

Niemcy wykorzystają nadprodukcję baterii w magazynach energii
Voltfang

Najnowsza seria magazynów energii niemieckiego producenta Voltfang, w odróżnieniu od wcześniejszych produktów bazujących na używanych bateriach, jest zbudowana z nowych baterii, pochodzących z nadprodukcji dla przemysłu motoryzacyjnego.

Do niedawna niemiecki start-up Voltfang był kojarzony z produkcją systemów do magazynowania energii na bazie baterii pochodzących z odzysku (seria 2nd life). Teraz natomiast do oferty wprowadza nową serię bateryjnych magazynów energii (BESS) opartą na całkowicie nowych bateriach, które pochodzą z nadprodukcji dla sektora motoryzacyjnego.

Magazyny energii New life

Nowa seria niemieckiego producenta nosi nazwę New life i podobnie jak seria 2nd life składa się z dwóch osobnych wariantów: Voltfang Industrial New Life oraz Voltfang Industrial Outdoor New Life.

REKLAMA

Pierwszy system jest przeznaczony dla sektora B2B do szybkiej i prostej integracji z istniejącymi systemami energetycznymi. Wyróżnia się dużą elastycznością pod kątem rozbudowy pojemności – począwszy od 45 kWh (względem 33 kWh w serii 2nd life) do 1350 kWh netto.

Wymiary pojedynczej szafy rakowej, która wyjściowo oferuje pojemność brutto 58 kWh (45 kWh netto), wynoszą 2100 x 800 x 600 mm. Całkowita masa pojedynczej szafy wynosi w przybliżeniu 700 kg (masa pojedynczej baterii to 30 kg). Do budowy magazynu producent wykorzystuje baterie niklowo-manganowo-kobaltowe (NMC). W skład magazynu Voltfang Industrial New Life wchodzi również falownik niemieckiej firmy Kaco (Kaco blueplanet gridsave) oraz system zarządzania energią (Energy Management System, EMS).

Drugi z systemów – Voltfang Industrial Outdoor New Life – wyposażony jest m.in. w klimatyzator i przeznaczony do pracy na zewnątrz w trudnych warunkach klimatycznych. Podobnie jak seria opisana powyżej Outdoor został wybudowany na bazie baterii NMC. W podstawowej wersji, zgodnie z opisem na stronie internetowej firmy, magazyn oferuje pojemność 116 kWh (nie podano, czy jest to wartość brutto czy netto), którą można zwiększyć do 350 kWh. Wymiary systemu (składającego się z dwóch szaf rakowych zamkniętych w jednej kontenerowej obudowie) wynoszą 2140 x 2000 x 1000 mm, a masa to 2 tony. Outdoor również jest wyposażony w falownik Kaco blueplanet gridsave oraz EMS.

REKLAMA

Obydwa modele BESS Voltfanga mają stopień ochrony IP 55. W przypadku Voltfang Industrial New Life zalecana temperatura otoczenia wynosi od -10 do +50 st. C. Natomiast dla Voltfang Industrial Outdoor New Life zakres jest szerszy i wynosi od -20 do +50 st. C.

Magazyny energii 2nd life

Warto wspomnieć również o poprzedniej generacji baterii Voltfanga, która opierała się na częściowo zużytych bateriach z przemysłu motoryzacyjnego. Jak tłumaczył producent, pozwoliło to wykorzystać ich wciąż istniejący potencjał. Magazyny 2nd life, podobnie jak New life, składały się z baterii, falownika Kaco oraz EMS. Wersja Industrial pozwała wybudować system o maksymalnej pojemności nawet 1 MWh, a producent oceniał wówczas żywotność BESS bazującego na bateriach z odzysku na kolejne 10 lat. Obecnie na stronie producenta dostępne są bardzo ograniczone informacje na temat serii 2nd life.

Niemiecki start-up ma w swojej ofercie również Battery block – wielkoskalowy system magazynowania energii dla dużych inwestycji. Oferuje pojemność netto od 1,288 do 25,75 MWh i jest oparty na bateriach NMC dostarczanych przez chińskiego producenta CATL. Pojedyncza jednostka magazynująca o wymiarach 4600 x 2966 x 1700 mm waży około 11,5 tony. W tym przypadku do konwersji energii również wykorzystano falowniki Kaco blueplanet gridsave.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.