Solfinity i NRG Projekt uruchamiają przemysłowy magazyn energii

Solfinity i NRG Projekt uruchamiają przemysłowy magazyn energii
Fot. Solfinity

Firma Solfinity znana jest jako czołowy dostawca komponentów PV oraz podzespołów magazynów energii. Od lat jest jednak zaangażowana także w rozwój technologii bateryjnych i to nie tylko na rynku prosumenckim, ale i projektów wielkoskalowych. Niedawno zawiązana współpraca z NRG Projekt zaowocowała opracowaniem kompletnego systemu przemysłowego magazynu energii o nazwie iONTEC, dysponującego mocą 0,25 MW i pojemnością 0,55 MWh, który już w przyszłym tygodniu zostanie uruchomiony w województwie pomorskim.

O możliwościach i potencjale tego projektu opowiada Krzysztof Bukała, Product Manager ds. magazynów energii w Solfinity.

Perspektywy rozwoju

Potencjału na rozwój rynku nie brakuje. Opublikowany w 2022 roku raport, sporządzony przez AGH i Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii, zakłada, że nawet przy scenariuszu bazowym, opierającym się na obecnych uwarunkowaniach prawnych i rynkowych, należy spodziewać się wzrostu pojemności przemysłowych oraz wielkoskalowych układów bateryjnych do 34 GWh w 2040 roku.

Przemysłowe magazyny energii są niezbędne

Popyt na tego typu rozwiązania będzie rósł głównie z uwagi na dynamiczny wzrost mocy wytwórczych z OZE. Zdaniem ekspertów z AGH i PSME, tylko rozwój energetyki wiatrowej na morzu dostarczy w 2030 roku 11 GW mocy, co wymusi wzrost potencjału dla rezerw mocy bilansującej o 12 GWh.

Z kolei Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że moce instalacji fotowoltaicznych mają rosnąć średnio o 2 GW rocznie i za siedem lat wzbogacać polski miks energetyczny mocą 30 GW. Zastosowanie elektrochemicznych magazynów energii pozwoli na wygładzenie profilu wytwórczego ze źródeł pogodowo-zależnych, co jest jednym z niezbędnych elementów, aby odejść od pozyskiwania energii elektrycznej ze spalania paliw kopalnych.

Poza korzyściami dla KSE, przemysłowe magazyny energii pozwalają również na wypracowanie zysków prywatnym inwestorom. Właściciele tego typu układów będą mogli czerpać korzyści z uczestnictwa na rynku energii, czyli generować przychody za pośrednictwem arbitrażu cenowego. Przy sprzyjających regulacjach prawnych, inwestorzy będą mogli również świadczyć usługi systemowe oraz elastyczności zgodne z potrzebami energetyki zawodowej.

Solfinity i NRG Projekt łączą siły

Świadomość tych zmian oraz doświadczenie w segmencie magazynowania energii sprawiło, że Solfinity wraz z NRG Projekt rozpoczęły wspólne projektowanie przemysłowych magazynów energii.

Nasze wspólne doświadczenia pozwalają na osiągnięcie pełnej synergii w działaniu, co gwarantuje sprawne i skuteczne przeprowadzenie projektu. Nasi partnerzy z NRG Projekt dostarczają oryginalne rozwiązania w zakresie EMS oraz baterii wysokonapięciowych LFP, natomiast my wyposażamy magazyny energii w niezbędne urządzenia energoelektroniczne w postaci przekształtników dwukierunkowych, falowników PV czy też rozdzielnic on/off gridowych. Efektem tej współpracy jest marka iONTEC, czyli nasze przemysłowe magazyny energii – mówi Krzysztof Bukała.

Standardowy układ wyposażony jest w baterie akumulatorów wykonanych w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej o podstawowej pojemności 138 kWh, przekształtniki dwukierunkowe marki Kehua Tech BCS 250 K-A w zakresie mocy od 100 do 500 kW z możliwością łączenia równoległego oraz rozdzielnice on/off grid BTS 500 K-S o mocy do 1000 kW. Całości dopełnia zabudowa kontenerowa 10-40 ft z układem potrzeb własnych oraz system zarządzania energią EMS. Ten ostatni pracuje zgodnie z protokołem dostosowanym do Operatora Informacji Rynku Energii i Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii i jest oryginalnym produktem powstałym w Polsce i opracowanym przez NRG Projekt.

System IONTEC pozwala również na skalowanie pojemności banku energii. W wersji podstawowej dysponuje pojemnością 138 kWh o napięciu nominalnym baterii 700 V. iONTEC to rozwiązanie „pod klucz” zatem jesteśmy w stanie tak skonfigurować wszystkie komponenty, aby spełniały one oczekiwania każdego inwestora również w zakresie bezpieczeństwa eksploatacji i realizowania funkcji magazynu energii – dodaje Krzysztof Bukała.

Obecnie Solfinity wraz z NRG dopełniają ostatecznych formalności, aby w przyszłym tygodniu przeprowadzić uruchomienie systemu bateryjnego pod nową marką IONTEC. Pełna relacja z tego wydarzenia zostanie przeprowadzona za pośrednictwem mediów społecznościowych Solfinity.

Wszyscy zainteresowani inwestycją w przemysłowe magazyny energii otrzymają fachowe doradztwo oraz wycenę projektu od specjalistów Solfinity.

Swoją wiedzą służą eksperci: Krzysztof Bukała (krzysztof.bukala@solfinity.pl), jak i Mikołaj Mikulski (mikolaj.mikulski@solfinity.pl).

 

 

artykuł sponsorowany