REKLAMA
 
REKLAMA

SolaX Power wprowadza nowe baterie dla domów

SolaX Power wprowadza nowe baterie dla domów
Fot. SolaX Power

Chiński producent rozwiązań z zakresu energii odnawialnej wprowadza na rynek dwie nowe serie domowych magazynów energii.

Cechą nowego systemu magazynowania energii ma być możliwość współpracy z nawet dwukrotnie przewymiarowaną instalacją fotowoltaiczną. Szeroki zakres pojemności magazynowania powinien zadowolić większość prosumentów.

Magazyn energii X1 IES

X1 IES to w pełni zintegrowany system magazynowania energii wyposażony w jednofazowy inwerter oraz baterie magazynujące energię. W zakresie mocy systemu użytkownik ma do dyspozycji następujący typoszereg: 3; 3,7; 4,6; 5; 6 oraz 8 kW. Do wyboru jest jedna z czterech pojemności magazynowania: 4,6; 9,2; 13,8 oraz 18,4 kWh netto.

REKLAMA

Wymiary najmniejszego systemu (pojemność 4,6 kWh netto) wynoszą 730 x 908 x 210 mm, a jego masa (z najcięższym inwerterem) to 87,2 kg. System o pojemności magazynowania 18,4 kWh netto jest zbudowany z dwóch oddzielnych jednostek. Pierwsza z nich składa się z inwertera i dwóch baterii, a jej wymiary wynoszą 730 x 1226 x 210 mm przy masie 134 kg. Druga jednostka wchodząca w skład najbardziej pojemnego systemu X1 IES składa się z dwóch baterii, a jej wymiary to 730 x 809 x 150 mm przy masie 99,2 kg.

Systemy z inwerterami o mocy 3 oraz 3,7 kW oferują dwa wejścia MPPT, do których można podłączyć łańcuchy PV o maksymalnym prądzie wejściowym równym 20 A (na każde wejście MPPT). Pozostałe inwertery (mocniejsze) oferują po trzy wejścia MPPT, lecz wartość maksymalnego prądu wejściowego/MPPT nie ulega zmianie.

Producent podkreśla, że jego nowe systemy magazynowania energii mogą współpracować z dwukrotnie większymi systemami fotowoltaicznymi w stosunku do mocy inwertera hybrydowego. Dla przykładu – X1 IES-8K z inwerterem o mocy 8 kW może obsłużyć maksymalną moc 16 kWp z paneli fotowoltaicznych.

Magazyn energii X3 IES

X3 IES to druga odsłona magazynu energii SolaX Power. Ten system oferuje większy zakres mocy i pojemności. Również jest on w pełni zintegrowany, tym razem jednak z trzyfazowym inwerterem. Dostępny zakres mocowy to: 5; 6; 8; 10; 12 i 15 kW. Z zakresie pojemności użytkownik może wybrać: 9,2; 13,8; 18,4; 23 oraz 27,6 kWh netto.

REKLAMA

W zakresie parametrów wagowo-wielkościowych najmniejszy system o mocy 5 kW i pojemności 9,2 kWh mierzy 730 z 1281 x 209,5 mm i waży 144,2 kg. Z kolei najmocniejszy X3 IES o pojemności magazynowania netto 27,6 kWh ponownie występuje w podziale na dwie jednostki. Pierwsza z nich składa się z inwertera i trzech jednostek magazynujących o całkowitych wymiarach 730 x 1566 x 209,5 mm i masie 191,2 kg. Druga jednostka to same trzy jednostki bateryjne o całkowitych wymiarach 730 x 1127 x 150 mm i masie 150 kg.

X3 IES może niezależnie od konfiguracji mocowej obsługiwać na raz dwa niezależne wejścia MPPT, przy czym dla jednostek o mocy 5 i 6 kW maksymalne obciążenie prądem wejściowym wynosi 20 A. Dla jednostek mocniejszych (w górę typoszeregu) SolaX przewidział obsługę maks. prądu wejściowego 32 A na pierwszym i 20 A na drugim MPPT.

Niezależnie od wybranego systemu magazynowania energii (X3 IES lub X1 IES) można mieć dostęp do zasilania awaryjnego, które jednak wymaga instalacji dodatkowego urządzenia Matebox G2 i odpowiedniej konfiguracji. Czas przełączania w trybie zasilania awaryjnego ma wynosić poniżej 10 ms, co należy odbierać jako wynik bardzo dobry.

Każdy system wyposażony jest w ekran LCD informujący użytkownika o aktualnym stanie urządzenia i podstawowych parametrach, takich jak moc ładowania/rozładowywania czy pojemność baterii.

Nie znamy jeszcze szczegółów na temat ceny urządzenia. Wskazane systemy obecnie nie są wymienione na polskiej stronie internetowej SolaX Power.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Ale pieprzenie , ile to kosztuje? I kto to wniesie ,poz tym najak długo wystarczy

REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady