REKLAMA
 
REKLAMA

Magazyny energii z coraz większym udziałem w przychodach polskiej firmy

Magazyny energii z coraz większym udziałem w przychodach polskiej firmy
fot. BeeIN

Spółka BeeIN zamknęła pierwszy kwartał 2024 r. przychodami niższymi niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Zwiększyła jednak udział sprzedaży zagranicznej i zanotowała skokowy wzrost sprzedaży magazynów energii. 

Notowana na rynku New Connect firma BeeIN podała, że w pierwszym kwartale 2024 r. uzyskała ponad 8,5 mln zł przychodów ze sprzedaży. Rok wcześniej wskaźnik ten pokazał po pierwszym kwartale 10,2 mln zł. W stosunku do pierwszego kwartału 2023 r. spółka zanotowała większy udział przychodów z rynków zagranicznych – w trzech pierwszych miesiącach 2024 r. wyniósł on 47 proc. wobec 31 proc. rok wcześniej.

Coraz większe znaczenie w strukturze przychodów BeeIn mają magazyny energii (spółka dystrybuuje na polskim rynku m.in. urządzenia CF Energy).

REKLAMA

Nasza struktura przychodowa wygląda obiecująco dzięki rosnącej sprzedaży wysokomarżowych magazynów energii. Prognozujemy, że wprowadzenie taryf dynamicznych oraz zapowiadane programy finansowego wsparcia prosumentów w zakupie przydomowych magazynów energii jeszcze bardziej zwiększą zainteresowanie tymi urządzeniami. Spodziewamy się, że odbije się to pozytywnie na wynikach finansowych spółki, które będziemy publikować w najbliższych kwartałach – mówi Michał Sochacki, prezes BeeIN.

Ile magazynów sprzedano od początku roku?

Według udzielonych nam informacji w pierwszych trzech miesiącach br. sprzedaż magazynów o jednostkowej pojemności 5 kWh stanowiła ponad 5 proc. przychodów BeeIN, podczas gdy rok temu – w pierwszym kwartale 2023 r. – kategoria ta praktycznie nie występowała w wynikach. „W pierwszym kwartale 2024 sprzedaliśmy prawie 100 magazynów. W całym poprzednim roku nie sprzedaliśmy tyle magazynów, ile w ostatnim kwartale” – informuje spółka.

– W 2024 r. obserwujemy rosnące zainteresowanie magazynami energii, szczególnie CF Energy, których jesteśmy generalnym dystrybutorem na rynku polskim. Na podstawie frekwencji na organizowanych przez nas szkoleniach dla instalatorów spodziewamy się, że popyt na te produkty będzie się nadal sukcesywnie zwiększał – informuje Roman Krawczyk, expert ds. magazynowania energii w BeeIN.

– Pracujemy także nad kilkoma projektami związanymi z magazynami wielkoskalowymi. Zainteresowanie magazynami przemysłowymi o mocy przekraczającej 1 MW jest obecnie duże, na co może wpływać spadek ich cen – jeszcze niedawno kosztowały one minimum około 3 mln zł, a dzisiaj można je kupić za połowę tej ceny – dodaje Krawczyk.

Autorskie pompy ciepła

Firma zaobserwowała także zwiększenie w pierwszym kwartale br. zainteresowania pompami ciepła. W ubiegłym roku wprowadziła na rynek własną markę tych urządzeń – beeIN PRO. W swoich pompach ciepła wykorzystuje czynnik chłodniczy R290.

REKLAMA

Wyszliśmy naprzeciw potrzebom klientów poszukujących nowoczesnych i niezawodnych rozwiązań, wprowadzając na rynek pompy ciepła nowej generacji z czynnikiem chłodniczym R290. Rozpoczęcie dystrybucji urządzeń marki własnej, firmowanych nazwą beeIN PRO, to kolejny kamień milowy na naszej drodze do długofalowego zwiększania wartości spółki dla akcjonariuszy – podkreśla Michał Sochacki.

Firma podaje, że jej pompy ciepła są już dostępne w magazynie. Jak wskazuje, urządzenia wyróżniają się atrakcyjnym projektem wizualnym oraz solidną, wyciszoną konstrukcją. BeeIN oferuje pompy ciepła o mocy od 9 kW do 18 kW, wyposażone w dotykowy panel sterowania Carel, funkcję 5G Ready i wysokiej klasy sprężarkę Panasonic z dotryskiem gazu.

Współpraca z naukowcami

Od maja 2023 r. BeeIN pracuje z zespołem naukowców z Politechniki Warszawskiej nad stworzeniem innowacyjnej pompy ciepła. Urządzenie ma się charakteryzować zwiększoną wydajnością i bezpieczeństwem oraz obniżoną energochłonnością i zredukowanym wpływem na środowisko naturalne. Jedna linia produktowa ma odpowiadać na potrzeby klientów detalicznych, a druga – przedstawicieli przemysłu.

Rynek, którego jesteśmy częścią, zmierza w kierunku profesjonalizacji i tworzenia nowatorskich rozwiązań. Dlatego w BeeIN pracujemy nad wdrożeniem innowacyjnego konceptu pomp ciepła o wysokiej efektywności energetycznej, który docelowo może nam przynieść istotne przewagi konkurencyjne i zapewnić silną pozycję w sektorze OZE – zapowiadał w ubiegłym roku Michał Sochacki.

BeeIN jest dystrybutorem oraz producentem pomp ciepła beeIN PRO i własnych zbiorników na ciepłą wodę. Ponadto jest bezpośrednim certyfikowanym przedstawicielem wiodących światowych producentów komponentów OZE, m.in. paneli fotowoltaicznych Leapton Solar, Jinko, Trina, DAH Solar oraz pomp ciepła SPRSun, Dainkin, AIWA.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Że dobrze zaczynają się sprzedawać magazyny energii firmy CF Energy to nic dziwnego. Są one produkowane w technologii LiFePo4, która praktycznie eliminuje największą wadę z zapalaniem się baterii w porównaniu z bateriami litowo-jonowymi. Ja przynajmniej nie znalazłem nigdzie informacji żeby zapaliły się gdzieś baterie w tej technologii LiFePo4, słyszeliście o czymś takim?
Jedyna ich wada to to że są droższe i mają trochę mniejszą pojemność w porównaniu z Li-Ion.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA