Magazyn energii będzie wspierać sieć w Wielkopolsce

Magazyn energii będzie wspierać sieć w Wielkopolsce
Enea Operator

Operator sieci dystrybucyjnych Enea Operator zbuduje spory, jednogodzinny magazyn energii. Operatorzy sieci mogą inwestować w magazyny energii tylko w określonych przypadkach. Na takie inwestycje musi zgodzić się URE.

Należący do grupy Enea operator sieci dystrybucyjnej poinformował o uzyskaniu zgody Urzędu Regulacji Energetyki na budowę bateryjnego magazynu energii o mocy 8 MW i pojemności 8 MWh.

Instalacja będzie wspierać sieć energetyczną u zbiegu trzech ciągów linii średniego napięcia w okolicy miejscowości Lipka w powiecie złotowskim w Wielkopolsce. Enea tłumaczy, że inwestycja w bateryjny magazyn energii w tej lokalizacji wynika z rozwoju rozproszonych źródeł wytwarzania energii w regionie i jest potrzebna do podniesienia jakości dostaw energii elektrycznej.

REKLAMA

Magazyn Enei ma regulować moc czynną, a także będzie przesuwać szczyty obciążeń związanych z wytwarzaniem i odbiorem energii. Instalacja przyczyni się ponadto do stabilizacji napięcia w głębi sieci średniego oraz niskiego napięcia oraz symetryzacji obciążenia sieci. Zapewni także kompensację mocy biernej, redukcję odkształceń napięcia oraz zasilanie awaryjne.

Inwestycja za 35 mln zł

Enea Operator szacuje koszt budowy magazynu energii na 35 mln zł. Spóła chce pozyskać na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach konkursu „Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci – program dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnej”.

Magazyn energii ma być gotowy w 2026 r.

Magazyny energii w sieci dystrybucyjnej to już nie przyszłość, a teraźniejszość. Są niezbędne zwłaszcza w tych lokalizacjach, w których dzięki ich montażowi zagwarantujemy niezawodność i ciągłość dostaw energii elektrycznej, zmniejszymy potrzebę modernizacji sieci oraz wesprzemy efektywne i bezpieczne funkcjonowanie systemu energetycznego – komentuje Marek Szymankiewicz, prezes Enei Operator.

REKLAMA

Kiedy operator sieci może zbudować magazyn energii?

Obecne regulacje umożliwiają operatorom sieci budowę magazynów energii tylko w określonych przypadkach. Zgodnie z aktualną wersją ustawy Prawo Energetyczne operator systemu elektroenergetycznego nie może budować, posiadać, obsługiwać magazynów energii, ani nimi zarządzać – z wyjątkiem sytuacji, w której Urząd Regulacji Energetyki, na wniosek operatora, uzna magazyn energii za w pełni zintegrowany element sieci, niezbędny do jej poprawnego funkcjonowania.

Od momentu wprowadzenia zmiany Prawa energetycznego w tym zakresie, do 10 maja br., do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski od sześciu operatorów systemów dystrybucyjnych dotyczące budowy 41 magazynów energii. Operatorzy wnioskowali o wydanie przez URE decyzji uznających te magazyny za w pełni zintegrowane elementy sieci.

Do maja 2024 r. regulator wydał pięć decyzji uznających magazyny energii elektrycznej OSD za w pełni zintegrowane elementy sieci i wyraził zgodę na ich posiadanie, budowanie, zarządzanie oraz obsługę. URE wydał w tym zakresie także jedną decyzję odmowną. Pozostałe 35 wniosków było w trakcie procedowania.

Pierwszy magazyn energii Enei

Enea Operator ma już na koncie pierwsze doświadczenia z budową i eksploatacją bateryjnych magazynów energii. W październiku 2023 roku spółka podłączyła do sieci niskiego napięcia magazyn energii realizowany w ramach projektu finansowanego z unijnego programu Horyzont 2020. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Enea uruchomiła magazyn energii.

Z kolei w grudniu zeszłego roku Enea podpisała list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze magazynów energii z hiszpańską grupą przemysłową Cobra. Efektem tej współpracy miała być budowa pilotażowego magazynu energii na terenie dystrybucyjnym należącym do Enei Operator.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.