REKLAMA
 
REKLAMA

Enea zbuduje magazyn energii z Hiszpanami

Enea zbuduje magazyn energii z Hiszpanami
Enea

Enea podpisała list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze magazynów energii z hiszpańską grupą przemysłową Cobra. Zakłada ona m.in. budowę pilotażowego magazynu energii w obszarze dystrybucyjnym, którym zarządza Enea. 

List intencyjny podpisany pomiędzy Eneą i Grupą Cobra rozpoczyna współpracę na rzecz rozwoju projektów i technologii magazynowania energii. Jej celem jest analiza oraz zebranie doświadczeń umożliwiających uruchomienie projektu pilotażowego magazynu energii.

Magazyn energii ma powstać na terenie północno-zachodniej Polski i będzie współpracować z odnawialnymi źródłami energii podłączonymi do sieci dystrybucyjnej Enei Operator. Sygnatariusze listu chcą poddać analizie technologie dostępne na rynku magazynów energii, które zapewnią wysoką jakość usług i ciągłą pracę zgodnie z zapotrzebowaniem systemu.

REKLAMA

Współpraca Enei i Cobry ma na celu zebranie doświadczeń, umożliwiających uruchomienie w przyszłości projektów, które będą rozwijać wybrane technologie.

– Z dużą determinacją podchodzimy do kwestii rozwoju technologii magazynowania energii w naszej grupie, widząc w niej konkretną odpowiedź na wyzwania związane z rozwojem OZE. Energetyka rozproszona, oparta o zależne pogodowo źródła energii, determinuje konieczność zbudowania wydajnego i bezpiecznego systemu, który umożliwi wykorzystanie pełnego potencjału generacji ze źródeł fotowoltaicznych oraz wiatrowych, przy zapewnieniu stabilnego przepływu energii przez całą dobę – podkreśla Paweł Majewski, prezes zarządu Enei.

REKLAMA

– Cobra podchodzi entuzjastycznie do współpracy z Eneą w Polsce i zobowiązuje się do jej kontynuowania w celu opracowania najlepszego rozwiązania w zakresie magazynowania energii, które będzie zgodne ze strategią rozwoju i celami „Zielonej Zmiany Enei” – powiedział Carlos Ramiro Visser, starszy wiceprezes ds. globalnego rozwoju biznesowego zakładów energetycznych i przemysłowych Cobry.

Pierwszy magazyn energii Enei

Kilka tygodni temu Enea uruchomiła swój pierwszy bateryjny magazyn energii. To należący do Enei Operator obiekt w Bydgoszczy. Litowo-jonowy magazyn energii ma moc 50 kW i pojemność 200 kWh.

Inwestycja jest elementem międzynarodowego projektu „eNeuron: greEN Energy hUbs for local integRated energy cOmmunities optimizatioN”, realizowanym w ramach unijnego programu Horyzont 2020.

Więcej na temat funkcji, jakie ma pełnić magazyn energii w Bydgoszczy, w artykule: Enea uruchomiła magazyn energii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA