Enea uruchomiła magazyn energii

Enea uruchomiła magazyn energii
Enea Operator

Enea Operator uruchomiła w Bydgoszczy bateryjny magazyn energii. Został on przyłączony do sieci niskiego napięcia. Głównym zadaniem magazynu będzie stabilizacja parametrów sieci energetycznej na obszarze z dużą liczbą mikroinstalacji.

Enea Operator od trzech lat jest uczestnikiem międzynarodowego projektu „eNeuron: greEN Energy hUbs for local integRated energy cOmmunities optimizatioN”, który jest realizowanym w ramach unijnego programu Horyzont 2020. Jego celem jest opracowanie innowacyjnych narzędzi do optymalizacji procesu projektowania i funkcjonowania lokalnych systemów energetycznych przy optymalnej integracji z rozproszonymi źródłami energii, w tym głównie odnawialnymi.

Elementem tego projektu jest uruchomiony właśnie w Bydgoszczy litowo-jonowy magazyn energii o mocy nominalnej nie mniejszej niż 50 kW i pojemności nie mniejszej niż 200 kWh.

REKLAMA

Budowę magazynu energii w Bydgoszczy poprzedziła kilkuletnia współpraca pracowników Enei Operator z kadrą naukową Uniwersytetu Zielonogórskiego w ramach projektu EnergyStore. Przeprowadzono badanie różnorodnych technologii magazynowania energii oraz ich zachowania w określonych warunkach sieciowych.

Nowy magazyn energii będzie realizować szereg usług systemowych. Zapewni stabilizację mocy odnawialnych źródeł energii, kompensację mocy biernej czy kompensację odkształceń sieci.

Wykorzystany w magazynie energii dwustopniowy przekształtnik AC/DC/DC oraz dedykowany algorytm sterowania pozwalają na ładowanie baterii magazynu w godzinach produkcji energii z OZE z tych faz, w których wartość napięcia będzie przekroczona. Podczas wieczornego szczytu zapotrzebowania, a także w nocy, magazyn będzie oddawał energię do sieci, tak aby być gotowym do gromadzenia energii z OZE w ciągu kolejnego dnia.

REKLAMA

Funkcje magazynu energii

Planowany jest stały monitoring i weryfikacja pracy magazynu. Enea Operator informuje, że sprawdzane będą takie parametry jak:

  • stabilizacja mocy OZE poprzez gromadzenie nadwyżek energii w godzinach jej produkcji i oddawanie do sieci w godzinach zwiększonego zapotrzebowania;
  • symetryzacja napięć fazowych w punkcie przyłączenia do sieci elektroenergetycznej (PPE) przez przesyłanie mocy czynnej pomiędzy poszczególnymi fazami z ograniczeniem asymetrii mocy fazowych uzależnionym od pojemności obwodu DC przekształtnika AC/DC;
  • stabilizacja napięć w PPE poprzez regulację mocy czynnej ładowania/rozładowania baterii niezależnie dla każdej z faz napięcia zasilającego;
  • stabilizacja napięć poprzez regulację mocy biernej z ograniczeniem asymetrii po maksymalnym dopuszczalnym naładowaniu/rozładowaniu baterii;
  • praca wg harmonogramu użytkownika;
  • kompensacja mocy biernej;
  • regulacja odkształceń sieci.

Marcin Gawroński, prezes zarządu Enei Operator podkreśla, że magazyny energii dają możliwość zgromadzenia większej ilości zielonej energii i wykorzystania jej w momencie szczytowego zapotrzebowania.

Dzisiaj magazyny energii to już nie przyszłość, a nasza teraźniejszość. Wzrost liczby mikroinstalacji stanowi wyzwanie techniczne dla funkcjonowania sieci dystrybucyjnej. Musimy zdawać sobie sprawę, że w czasach, kiedy nasza sieć była budowana, nie projektowano dwukierunkowych przepływów. Produkcja zielonej energii jest uzależniona od czynników zewnętrznych, a naszym celem i obowiązkiem jako spółki dystrybucyjnej jest zapewnienie stabilnego przepływu energii przez całą dobę. Magazyny energii zapewniają bilansowanie zapotrzebowania na energię elektryczną. Ich wykorzystanie to także dobry sposób na poprawę efektywności infrastruktury OZE – komentuje Marcin Gawroński.

Szymon Piasecki, menedżer produktu ds. OZE w firmie Apator, która była zaangażowana w budowę magazynu, podkreśla, że inwestycja zrealizowana w Bydgoszczy może stać się wzorem do naśladowania dla podobnych projektów w innych lokalizacjach.

Specjalnie zaprojektowany magazyn energii, w tym przypadku z pakietem bateryjnym i systemem BMS dostarczonym przez firmę NRG Project, staje się bardzo ważnym uzupełnieniem sieci dystrybucyjnej, w której funkcjonuje już wiele źródeł wytwórczych – podkreśla Szymon Piasecki.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.