Boom na rynku mikroinstalacji

Boom na rynku mikroinstalacji
SolarWorld

Tak wielu mikroinstalacji, jak w pierwszym kwartale 2019 r., nie podłączano do krajowych sieci jeszcze nigdy. Sektor prosumencki w pierwszych miesiącach br. zdominował krajowe inwestycje w energetyce odnawialnej  nie tylko w zakresie ilości oddawanych do użytku instalacji, ale także pod względem ich całkowitej mocy.

Według informacji zebranych od największych operatorów systemu dystrybucyjnego przez portal Gramwzielone.pl, w ubiegłym roku w Polsce powstało łącznie około 28,36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 173 MW, co oznaczało ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do ilości mikroinstalacji przyłączonych do sieci w roku 2017, kiedy w krajowym systemie elektroenergetycznym pojawiło się 12,6 tys. mikroinstalacji o całkowitej mocy 82 MW.

Najwięcej mikroinstalacji do swojej sieci w ubiegłym roku podłączyła PGE Dystrybucja – ponad 12,8 tys. o łącznej mocy 67,3 MW. Na koniec 2018 r. w sieci tego operatora miało funkcjonować ponad 21,1 tys. mikroinstalacji o całkowitej mocy prawie 117 MW.

REKLAMA

Drugi był operator systemu dystrybucyjnego z południowo-zachodniej części kraju, Tauron Dystrybucja, który przyłączył w ubiegłym roku 8 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy niemal 50 MW. W efekcie na koniec grudnia w jego sieci działało już 17 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 105 MW.

Energa Operator przyłączyła w 2018 r. 4,5 tys. mikroinstalacji o mocy 33 MW, zwiększając łączną ilość mikroinstalacji w swojej sieci do niemal 10 tys. (70 MW).

Natomiast czwarty z największych operatorów sieci dystrybucyjnej, Enea Operator, w 2018 roku przyłączył 2,5 tys. mikroinstalacji o mocy prawie 20 MW. W efekcie łączna ilość takich urządzeń w jego sieci wzrosła do 6,8 tys., a ich łączna moc wyniosła 48 MW.

Boom na początku 2019 r.

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Energii, na koniec 2018 roku w Polsce miało funkcjonować już 54,2 tys. mikroinstalacji o całkowitej mocy 343 MW. Pod względem wolumenu przyłączonych urządzeń miało oznaczać to wzrost o 88 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2017 r.

REKLAMA

Sądząc po danych na temat rozwoju segmentu mikroinstalacji zrealizowanych w pierwszym kwartale 2019 r., ten rok powinien być jeszcze lepszy, a inwestycje w tym zakresie powinny wynikać w coraz większym stopniu – oprócz pozyskiwania unijnych dotacji – także z chęci zabezpieczenia się przed rosnącymi cenami energii elektrycznej.

Ministerstwo Energii podało, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku w Polsce powstało ponad 11 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 72 MW.

W efekcie na koniec marca całkowity wolumen mikroinstalacji w naszym kraju wzrósł do ponad 65 tys., a ich moc przekroczyła 415 MW.

Krajowy segment mikroinstalacji niemal w całości został zdominowany przez technologię fotowoltaiczną.

Według informacji przekazanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, na koniec marca 2019 r. potencjał wszystkich elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju wrósł do 603 MW, z czego w pierwszym kwartale zainstalowano 131,6 MW.

Oprócz mikroinstalacji fotowoltaicznych oddawano do użytku głównie większe, naziemne elektrownie PV powstające w wyniku przeprowadzonych aukcji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.