Fundusz obiecuje zwrot z inwestycji w OZE na 6-7,5 proc.

Fundusz obiecuje zwrot z inwestycji w OZE na 6-7,5 proc.
Aquila Capital

Wywodzący się z Niemiec fundusz inwestycyjny Aquila Capital szykuje się do wejścia na londyńską giełdę, zapewniając, że jego inwestycje w odnawialne źródła energii w Europie zapewnią przeciętny zwrot na poziomie 6-7,5 proc.

Aquila Capital chce pozyskać dzięki wejściu na londyńską giełdę środki rzędu 300 mln euro, które ma przeznaczyć na inwestycje w kilkanaście aktywów w energetyce odnawialnej – w tym w fotowotlaice, energetyce wiatrowej, fotowoltaicznej, ale także w projekty związane z magazynowaniem energii czy dystrybucją – od Półwyspu Iberyjskiego po Skandynawię.

W ramach funduszu Aquila European Renewables Income Fund, który ma zebrać pieniądze z giełdy w Londynie, zaplanowano przejęcie 9 inwestycji zrealizowanych wcześniej w ramach grupy Aquila Capital, a ponadto mają być prowadzone negocjacje z zewnętrznymi inwestorami dotyczące przejęć kolejnych 7 projektów.

REKLAMA

Nowy fundusz ma się skupić przy tym na aktywach mających już operacyjny status.

Aquila Capital obiecuje przy tym inwestorom uzyskanie zwrotu na poziomie 6-7,5 proc., a przychody z inwestycji, w które zainwestuje fundusz notowany na londyńskiej giełdzie, mają bazować na sprzedaży energii w ramach rządowych systemów wsparcia, ale także komercyjnych umów PPA.

Debiut Aquila European Renewables Income Fund na London Stock Exchange zaplanowano na 5 czerwca.

REKLAMA

Obecnie wartość aktywów zarządzanych przez Aquila Capital jest szacowana na około 9,4 mld dolarów. W tym potencjał aktywów w obszarze energetyki odnawialnej sięga kilku GW.

O zaangażowaniu niemieckiej grupy w sektor OZE świadczy transakcja zrealizowana w marcu, kiedy Aquila Capital przejęła zlokalizowane w Hiszpanii projekty farm wiatrowych na 400 MW oraz farm fotowoltaicznych na 300 MW. Budowa tych instalacji ma ruszyć jeszcze w tym roku, a uruchomienie produkcji energii zaplanowano na rok 2021.

Jednocześnie energia z tych projektów ma nie być objęta rządowymi gwarancjami zakupu, a niemiecki fundusz chce bazować na zawieranych na rynku wieloletnich umowach PPA.

Wcześniej Aquila Capital weszła na iberyjski rynek OZE, przejmując projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 170 MW, które są zlokalizowane w Portugalii.

Natomiast największą transakcją w obszarze energetyki odnawialnej, którą wcześniej przeprowadziła Aquila Capital, było zrealizowane w 2017 roku przejęcie znajdującego się w Szwecji projektu farmy wiatrowej o mocy 357 MW, która ma wytwarzać w skali roku 1,1 TWh energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.