Wody Polskie inwestują w hydroelektrownie

Wody Polskie inwestują w hydroelektrownie
Elektrownia wodna w Rogowie Opolskim. Fot. Wody Polskie

Państwowa spółka za 19 mln zł zmodernizuje będące w jej zasobach dwie elektrownie wodne. Inwestycje zostaną częściowo sfinansowane ze środków unijnych i z budżetu państwa.

Wody Polskie przeprowadzą modernizację dwóch elektrowni wodnych poprzez zmodyfikowanie istniejących hydrozespołów i instalację nowych turbin wodnych o wyższej efektywności.

Pierwszy z modernizowanych obiektów jest określany jako Mylof i znajduje się na rzece Brdzie w województwie pomorskim, a drugi jest położony w Rogowie Opolskim na rzece Odrze w województwie opolskim.

REKLAMA

Stopień Wodny Mylof został wybudowany w latach 40. XIX wieku. Jest usytuowany na Brdzie w odległości ok. 8 km poniżej wypływu tej rzeki z jeziora Dybrzyk. W jego skład stopnia wodnego wchodzi zapora czołowa, przelew główny i jaz oraz elektrownia wodna o mocy 0,8 MW. 

Z kolei Stopień Wodny w Rogowie został wybudowany pod koniec XIX wieku w ramach Odrzańskiej Drogi Wodnej. Składa się z trójprzęsłowego jazu klapowego, śluzy dużej i małej oraz hydroelektrowni o mocy 0,6 MW.

REKLAMA

Inwestycje w obu elektrowniach wodnych mają zapewnić optymalne wykorzystanie przepływów w określonym zakresie spadów, przedkładając je na lepsze rezultaty ekonomiczne. Montaż nowych turbin usunie też problemy związane z awaryjnością aktualnie wykorzystywanych urządzeń i ponoszeniem wysokich kosztów napraw i eksploatacji.  

Koszt obu inwestycji to niemal 19 mln zł, z czego ponad 5 mln zł wynosi dofinansowanie ze środków unijnych, a prawie 1 mln zł zostanie przyznany z budżetu państwa. 

Obecny potencjał energetyczny Wód Polskich stanowi 17 elektrowni wodnych o łącznej mocy prawie 21 MW, których roczna produkcja energii elektrycznej wynosi około 74 GWh.

Wody Polskie informują, że trwają prace mające na celu zwiększenie wykorzystania potencjału hydroenergetycznego polskich rzek. Analizowana ma być możliwość budowy małych elektrowni wodnych przy wykorzystaniu piętrzeń będących własnością Skarbu Państwa, w celu wybrania jak największej liczby lokalizacji, w których możliwa będzie budowa hydroelektrowni.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.