Awaria w brytyjskiej elektrowni jądrowej

Awaria w brytyjskiej elektrowni jądrowej
Ben Sutherland, flickr cc

Francuski EDF będący operatorem 8 elektrowni jądrowych na terenie Wielkiej Brytanii wyłączył dwie z nich – Heysham 1 i Hartlepool. Brytyjski operator sieci zapewnia, że wyłączenia nie spowodują niedoboru energii w systemie energetycznym. 

EDF wyłączył dwa reaktory typu AGR i przystąpił do sprawdzenia ich bezpieczeństwa. Powodem są pęknięcia w szkielecie wytwornicy pary reaktorów elektrowni jądrowej Heysham 1. Wyłączona została również elektrownia Hartpool, ponieważ posiada wytwornice tego samego typu. Poważne uszkodzenie tego elementu mogłoby doprowadzić do wycieku wody do reaktora.

Wyłączenia bloków mają potrwać 8 tygodni. 

REKLAMA
REKLAMA

Brytyjski operator sieci energetycznych National Grid zapewnił, że wyłączenie dwóch bloków jądrowych, które zaspokajają 4% zapotrzebowania na energię Wielkiej Brytanii, nie zagrozi bezpieczeństwu dostaw prądu, gdyż brytyjski system energetyczny posiada wystarczające rezerwy. 

Problemy z dostawami energii i presja na wzrost jej cen na rynku hurtowym mogłyby jednak wystąpić, gdy do awarii doszłoby zimą. Brytyjski system energetyczny dysponuje bowiem tylko niewielkim zapasem mocy wytwórczych w okresie szczytowego zapotrzebowania.

gramwzielone.pl