Gwarancje pochodzenia zielonej energii najdroższe w historii

Gwarancje pochodzenia zielonej energii najdroższe w historii

Korekta ceny gwarancji pochodzenia zielonej energii, która miała miejsce w styczniu, okazała się chwilowa. W lutym Towarowa Giełda Energii (TGE) zanotowała po raz kolejny w ostatnich miesiącach rekord średniej ceny gwarancji pochodzenia energii z OZE. W ubiegłym miesiącu na TGE sprzedano też – pierwszy raz od kilku lat – gwarancje pochodzenia energii z kogeneracji. Ich cena była bardzo niska.

Ubiegły rok stał pod znakiem systematycznego wzrostu cen gwarancji pochodzenia zielonej energii, które stanowią dodatkowe i coraz istotniejsze źródło przychodów wytwórców energii z OZE.

W ostatnim miesiącu 2022 roku średnia ważona cena gwarancji dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE ukształtowała się na poziomie 9,68 zł/MWh i była ponad 6-krotnie wyższa od średniej ceny gwarancji sprzedanych na TGE w 2021 roku.

REKLAMA

W pierwszym miesiącu tego roku średnia cena gwarancji pochodzenia spadła. Wyniosła 7,36 zł/MWh, co oznaczało spadek o 2,32 zł/MWh w stosunku do ceny z grudnia.

Najnowsze dane za luty, które opublikowała Towarowa Giełda Energii, pokazują, że spadek odnotowany w styczniu nie oznaczał odwrócenia trendu.

Średnia ważona cena gwarancji dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE w lutym wyniosła 13,89 zł/MWh i stanowi to wzrost o 6,53 zł/MWh w stosunku do ceny z wcześniejszego miesiąca. Była to jednocześnie najwyższa średnia miesięczna cena w sięgającej 2014 roku historii polskiego systemu gwarancji pochodzenia.

Spadek obrotów

Wzrost ceny gwarancji pochodzenia energii z OZE w lutym miał miejsce mimo wyraźnego spadku obrotów w stosunku do wcześniejszych miesięcy.

W pierwszym miesiącu tego roku obrót gwarancjami pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej w źródłach odnawialnych wyniósł 4 207 760 MWh, co stanowiło wzrost o 16,6 proc. rok do roku. Natomiast w ostatnimi miesiącu 2022 roku sprzedano na giełdzie gwarancje odpowiadające wyprodukowaniu 5 283 285 energii elektrycznej z OZE.

REKLAMA

W lutym obrót gwarancjami pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE był jeszcze niższy niż w styczniu i grudniu. Wyniósł w sumie 2 500 369 MWh, co w ujęciu rok do roku stanowiło jednak wzrost o 68,6 proc.

Ponad 150 nowych członków w 2023

Gwarancje pochodzenia energii stanowią instrument, który ma umożliwić ujawnienie i poświadczenie odbiorcy końcowemu, że określona ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej lub sieci przesyłowej została wytworzona z odnawialnych źródeł energii lub w procesie wysokosprawnej kogeneracji.

Gwarancje powstają wraz z produkcją energii, a tracą ważność z chwilą ich umorzenia odbiorcy końcowemu lub po upływie 12 miesięcy od daty zakończenia produkcji lub daty wydania. Wytwórcy zielonej energii mają możliwość składania wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia za poszczególne miesiące, okresy kilkumiesięczne lub sumarycznie za cały rok kalendarzowy. Dokumenty te wystawiane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a następnie wczytywane do systemu informatycznego TGE.

Z końcem 2022 roku w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia (RGP) status członka miało 1618 podmiotów. Wyłącznie w ubiegłym roku przybyło ich 518. W styczniu liczba członków rejestru wzrosła o 52, a w lutym o 100 – do 1770.

Gwarancje energii z kogeneracji pierwsza transakcja od lat

Na TGE można też handlować gwarancjami pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w wysokosprawnej kogeneracji. Ten instrument cieszył się jednak ostatnio – w przeciwieństwie do gwarancji energii z OZE – zerowym zainteresowaniem rynku.

W ubiegłym miesiącu na TGE zawarto pierwszą od 2019 roku transakcję sprzedaży gwarancji pochodzenia energii z kogeneracji. Wolumen transakcji wyniósł 100 MWh, a cena gwarancji została ustalona na poziomie zaledwie 0,10 zł/MWh.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.