Dotacje na OZE dla rolników. Jaką cieszą się popularnością?

Dotacje na OZE dla rolników. Jaką cieszą się popularnością?
Weltec

Od dwóch miesięcy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) prowadzi nabór wniosków w programie Energia dla Wsi. Dotacje i pożyczki na odnawialne źródła energii mogą otrzymać rolnicy. Ilu z nich dotychczas zgłosiło się po dofinansowanie?

Energia dla Wsi ma być sztandarowym rządowym programem wsparcia inwestycji w odnawialne źródła energii na terenach wiejskich. Ministerstwo Klimatu i Środowiska na dofinansowanie w programie chce przeznaczyć nawet 1 mld zł. Będzie ono pochodzić z unijnego Funduszu Modernizacyjnego.

O pieniądze mogą się ubiegać rolnicy, a także spółdzielnie energetyczne – już istniejące i dopiero powstające – oraz ich członkowie. Dofinansowaniem objęte są takie inwestycje jak: biogazownie, elektrownie wodne, instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe oraz zintegrowane z tymi źródłami magazyny energii.

REKLAMA

W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych można się starać o pożyczkę do 100 proc. kosztów kwalifikowanych (maks. 25 mln zł). W przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi jeszcze możliwość uzyskania dotacji w wysokości nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych (maks. 20 mln zł).

Nabór wniosków w programie rozpoczął się 25 stycznia. Po niecałych dwóch miesiącach od uruchomienia naboru – do 17 marca – do NFOŚiGW wpłynęły 22 wnioski o dofinansowanie. Wśród nich 11 projektów dotyczyło dotacji, a 11 uwzględniało finansowanie w formie pożyczek.

Wartość wniosków obejmujących dotacje wyniosła w sumie 80,3 mln zł, a wniosków o pożyczki – 70,5 mln zł. Wszystkie wnioski dotyczą wsparcia budowy biogazowni o jednostkowej mocy około 500 kW. W tym dwa projekty przewidują budowę mikrobiogazowni.

Dofinansowanie na biogazownie i MEW

Program Energia dla Wsi zastępuje realizowany w ubiegłym roku przez NFOŚiGW program Agroenergia w zakresie części drugiej: Biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne.

REKLAMA

W tej części Agroenergii można było otrzymać dotacje do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż: 1,8 mln zł dla źródeł o mocy do 150 kW; 2,2 mln zł dla źródeł o mocy 150–300 kW; 2,5 mln zł na wsparcie budowy instalacji o mocy 300–500 kW.

Do tego zostały udostępnione pożyczki do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Oprocentowanie pożyczki mogło być preferencyjne (WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 1,5 proc. w skali roku) lub ustalone na warunkach rynkowych.

Dodatkowo program przewidywał dofinansowanie w formie dotacji do 20 proc. kosztów kwalifikowanych dla towarzyszących magazynów energii. Środki finansowe miały być wypłacane w formie refundacji po zakończeniu inwestycji.

Nabór wniosków w drugiej części programu Agroenergia został zakończony w grudniu 2022 roku. Do tego czasu wpłynęło 69 wniosków o dofinansowanie, jednak nie wszystkie zostały ocenione pozytywnie. Wśród zatwierdzonych wniosków 31 dotyczyło dofinansowania w formie dotacji (na łączną kwotę 25,8 mln zł), a 24 – dofinansowania w postaci pożyczki (na łączną kwotę 29,2 mln zł).

Dwie złożone aplikacje objęły dotację i pożyczkę na budowę małych elektrowni wodnych, a pozostałe 55 dotyczyło biogazowni rolniczych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.