REKLAMA
 
REKLAMA

Zautomatyzowany magazyn liczników Enei z szansą na zwycięstwo w amerykańskim konkursie

Zautomatyzowany magazyn liczników Enei z szansą na zwycięstwo w amerykańskim konkursie
fot. Enea Operator

Projekt spółki Enea Operator znalazł się w finale 17. edycji konkursu RFID Journal Awards w USA. Jak informuje Enea, doceniona koncepcja znacząco usprawnia pracę elektromonterów.

Projekt Bezobsługowego Magazynu Liczników (BML) energii elektrycznej spółki Enei Operator wykorzystuje technologię identyfikacji radiowej (RFID). Jest to nowoczesny, w pełni zautomatyzowany magazyn, dostępny dla uprawnionych pracowników całą dobę przez siedem dni w tygodniu.

Znaczniki RFID umieszczone na urządzeniach pozwalają na równoczesne i masowe rozpoznawanie elementów oraz urządzeń zdawanych lub pobieranych z magazynu. W magazynie można przechowywać jednocześnie około 2 tys. urządzeń.

REKLAMA

– Bezobsługowy Magazyn Liczników pozwala monterowi na skorzystanie z zasobów magazynowych w dogodnym dla niego czasie, a pełna automatyka skraca proces zdania i pobrania urządzeń. Co więcej, dzięki zastosowanym technologiom mamy możliwość na bieżąco sprawdzać stan magazynu – tłumaczy Grzegorz Marciniak, dyrektor Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową w Enei Operator.

Najlepsze wdrożenie RFID

Twórcy Bezobsługowego Magazynu Liczników zgłosili projekt do międzynarodowego konkursu organizowanego przez „RFID Journal” z siedzibą w USA. Rozwiązanie zostało docenione przez jury i trafiło do ścisłego finału konkursu.

– Awans naszego projektu Bezobsługowego Magazynu Liczników do finału międzynarodowego konkursu potwierdza, że w Enei Operator przygotowujemy i wdrażamy innowacyjne rozwiązania na globalną skalę – mówi Marcin Gawroński, prezes Enei Operator. – Projekt Bezobsługowego Magazynu Liczników jest tym bardziej wartościowy, że został z powodzeniem wdrożony i już dziś usprawnia funkcjonowanie spółki.

Prototypowa instalacja od prawie roku działa przy siedzibie Enei Operator w Poznaniu.

REKLAMA

Nagrody RFID Journal Awards przyznawane są firmom, które wyróżniły się pomyślnym wykorzystaniem technologii RFID lub Internetu Rzeczy (IoT) bądź wprowadzeniem nowego, wartościowego produktu lub usługi RFID/IoT.

Projekt BML będzie rywalizował o zwycięstwo w kategorii „Najlepsze wdrożenie RFID” z zespołem Avon i Somerset Police z Wielkiej Brytanii oraz CPC Corp. – tajwańską firmą z branży ropy naftowej i gazu. Ostateczne wyniki rywalizacji zostaną ogłoszone w dniach 9–11 maja podczas gali w Orange County Convention Center w Orlando.

Przydatna technologia

Enea Operator wykorzystuje technologię RFID od kilku lat, m.in. w gospodarce narzędziami. W ten sposób spółka ewidencjonuje kilkadziesiąt tysięcy pozycji.

W Enei działa też system informatyczny do zarządzania aparaturą kontrolno-pomiarową wykorzystujący rozwiązania RFID.

– Doświadczenie zdobyte w tych obszarach pomaga w szerszym zastosowaniu technologii radiowej identyfikacji w działalności spółki. Automatyzacja określonych czynności, w tym wypadku obsługi magazynu liczników, przynosi korzyści naszym pracownikom, a także klientom – podkreśla Jacek Górski, wiceprezes zarządu ds. Infrastruktury Sieciowej Enei Operator.

Bezobsługowy Magazyn Liczników to projekt zrealizowany w Departamencie Zarządzania Informacją Pomiarową Enei Operator przy współpracy z Łukasiewicz – Poznańskim Instytutem Technologicznym w Poznaniu.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA