REKLAMA
 
REKLAMA

Ferrari tworzy wspólnotę energetyczną we Włoszech

Ferrari tworzy wspólnotę energetyczną we Włoszech
fot. Enel X

W ramach współpracy Ferrari z Enel X powstała pierwsza we Włoszech społeczność energetyczna OZE. Jej zapotrzebowanie na energię ma być zaspokajane przez system fotowoltaiczny o mocy 1 MW. To kolejne wspólne przedsięwzięcie obu firm.

Należąca do włoskiej grupy energetycznej Enel spółka Enel X wzmacnia współpracę z kultową marką Ferrari. Firmy ogłosiły utworzenie pierwszej społeczności energii odnawialnej (Renewable Energy Community, REC) we Włoszech, obejmującej gminy Fiorano i Maranello w prowincji Modena. Tej samej, w której Ferrari produkuje i testuje swoje sportowe samochody.

Społeczność energetyczna ma być zasilana przez system fotowoltaiczny o mocy 1 MW. Enel X zbuduję farmę PV na działce o powierzchni 10 tys. m2, należącą do Ferrari. Leży ona w sąsiedztwie toru wyścigowego Fiorano. Instalacja ma powstać do grudnia 2023 roku.

REKLAMA

– Dzisiaj uruchamiamy pierwszą w kraju przemysłową społeczność energii odnawialnej zasilanej całkowicie z systemu fotowoltaicznego, który zbudujemy dla Ferrari – powiedział Francesco Venturini, dyrektor generalny Enel X. – To projekt o dużym potencjale, realizowany wspólnie ze znakomitym partnerem, który po raz kolejny wybrał firmę Enel X, aby tworzyć wartość lokalną zarówno pod względem ekonomicznym, jak i środowiskowym.

Energia dla społeczności lokalnej

Do budowy systemu fotowoltaicznego we Fiorano Enel X wykorzysta trackery jednoosiowe i dwustronne panele fotowoltaiczne o jednostkowej mocy 550 W. Przez 20 lat mają one generować średnio około 1,5 GWh energii rocznie.

Projekt pozwoli na zasilenie z OZE podmiotów publicznych i prywatnych we Fiorano i Maranello, które przystąpią do REC. Inicjatywa ma być otwarta na obywateli, instytucje, podmioty komercyjne i fabryki.

Jak zaznaczył dyrektor Enel X, społeczności energetyczne są akceleratorami transformacji energetycznej, a ich inicjatywa może posłużyć do upowszechnienia koncepcji w całych Włoszech.

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna na fabryce w Maranello

W ubiegłym roku firmy porozumiały się w sprawie budowy hybrydowego systemu OZE przy włoskiej fabryce Ferrari. Obejmuje on dachową instalację fotowoltaiczną na zakładzie produkcyjnym w Maranello oraz specjalną wiatę parkingową z magazynami energii i punktami zasilania pojazdów elektrycznych.

Instalacja PV na obiekcie Ferrari będzie się składać z ponad 3,8 tys. paneli fotowoltaicznych, które mają produkować ponad 1,6 GWh energii rocznie. Łączna moc zainstalowana wyniesie maksymalnie 1,535 MWp.

Drugim elementem inwestycji będzie specjalnie zaprojektowana wiata parkingowa, całkowicie niezależna od sieci, z systemem przechowywania energii i ładowania hybrydowych, a w przyszłości – w pełni elektrycznych pojazdów Ferrari. Wydajność ładowania będzie monitorowana i udostępniana przez system zarządzania energią Enel X.

Jak wylicza firma, po pełnym uruchomieniu cały projekt pozwoli zredukować emisję CO2 o ponad 18,5 tys. ton w ciągu 25 lat.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA