REKLAMA
 
REKLAMA

Przejęcie niemieckiego potentata energetycznego za 2,6 mld euro

Przejęcie niemieckiego potentata energetycznego za 2,6 mld euro
Fot. Steag

Hiszpański fundusz infrastrukturalny Asterion Industrial Partners przejmuje jednego z największych producentów energii elektrycznej w Niemczech.

Asterion Industrial Partners, firma skupiająca się na inwestycjach w infrastrukturę na terenie Europy, podpisała umowę zakupu przedsiębiorstwa energetycznego Steag od konsorcjum Kommunale Beteiligungsgesellschaft (KSBG). Reprezentuje ono przedsiębiorstwa komunalne z Dortmundu, Duisburga, Bochum, Essen, Oberhausen i Dinslaken. Transakcja opiewa na kwotę około 2,6 mld euro.

Nowy nabywca zamierza przekształcić Steag w przedsiębiorstwo produkujące w całości zrównoważoną energię. Inwestor chce to osiągnąć poprzez inwestycje w zielone technologie zarówno w zakresie energii cieplnej, jak i elektrycznej.

REKLAMA

Steag jest piątym największym producentem energii w Niemczech. Koncern, który obsługuje elektrownie węglowe położone na zachodzie Niemiec, podtrzymuje ambitne plany, aby z firmy bazującej na węglu stać się producentem tylko czystej energii.

Od tego roku w grupie Steag działa firma Iqony GmbH specjalizująca się w fotowoltaice, energetyce wiatrowej, wodorze i magazynowaniu energii. Oferuje także projektowanie i wdrażanie rozwiązań energetycznych dla przemysłu i gmin. Z kolei spółka Steag Power GmbH ma zapewniać nadal działalność elektrowni, przyczyniając się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii w Niemczech w przejściowym okresie wycofywania się z produkcji energii z węgla.

Neutralność klimatyczna do 2024 r.

Przejęcie Steag pozwoli spółce Asterion Industrial Partners wejść na kolejny rynek w Europie. Obecnie działa ona w Hiszpanii, Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Siedzibą główną Steag pozostanie Essen. Nowy właściciel zamierza rozwijać firmę wraz z obecnymi zespołami zarządzającymi Steag Power i Iqony przy współdecydowaniu korporacyjnym.

REKLAMA

Asterion Industrial Partners deklaruje, że będzie wspierać przyjęty przez Steag cel, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r. Inwestor planuje znaczny rozwój Iqony poprzez inwestycje w zielone technologie, takie jak wodór, baterie, wytwarzanie energii słonecznej i wiatrowej, oraz w ciepłownictwo. Spowoduje to utworzenie nowych miejsc pracy i wsparcie zatrudnienia m.in. w regionach Ruhry i Saary.

Oprócz budowania mocy wytwórczych ze źródeł odnawialnych Asterion angażuje się też we wspieranie technologii przejściowych, takich jak elastyczne elektrownie gazowe mające zostać przystosowane do spalania wodoru. Ma to wesprzeć bezpieczeństwo dostaw.

Po uzyskaniu zgód organów regulacyjnych i spełnieniu wymaganych warunków sfinalizowanie przejęcia Steag ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA