REKLAMA
 
REKLAMA

Tyle płacono za energię na rynku hurtowym w sierpniu

Tyle płacono za energię na rynku hurtowym w sierpniu
fot. Clément Coclet/Unsplash

Analiza firmy Energy Solution pokazuje, że w sierpniu 2023 r. ceny na rynku SPOT w Unii Europejskiej wzrosły o 10 proc. Polska miała trzecią najwyższą cenę w zestawieniu państw UE.  

Comiesięczną analizę cen energii z UE przygotowuje Energy Solution, firma zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego. Sytuację komentuje Krzysztof Mazurski, dyrektor Działu Portfolio Management w firmie.

Co się działo na rynku SPOT?

Średnia cena dostaw Rynku Dnia Następnego (RDN) energii elektrycznej w minionym miesiącu wyniosła dla Unii Europejskiej 91,65 euro/MWh – wobec 83,30 euro/MWh w lipcu (+10 proc.). Na polskim rynku zanotowana została średnia wartość 108,43 euro/MWh (485 zł/MWh), podczas gdy w lipcu było to 118,60 euro/MWh (522 zł/MWh). Oznacza to spadek o około 8,57 proc.

REKLAMA

 

<strong>Średnia cena energii na rynku SPOT w UE w sierpniu 2023</strong> - mapa
Średnia cena energii na rynku SPOT w UE w sierpniu 2023. Źródło: Energy Solution

Jak pokazuje zestawienie Energy Solution, w sierpniu polski RDN był trzecim najdroższym rynkiem wśród opisywanych państw. Na pierwszym miejscu znalazły się Włochy, a na drugim – Grecja. Ekspert wskazuje na niższą cenę w Polsce w pierwszej połowie sierpnia (413 zł/MWh), która wyniknęła z korzystnych warunków pogodowych – wystąpiła wysoka generacja wiatrowa w połączeniu z wysoką produkcją z PV. W drugiej połowie miesiąca średnia cena wyniosła 552 zł/MWh.

Widać wyraźnie, i nie może być to zaskoczeniem przy obecnej konstrukcji rynku, że praca źródeł OZE zależnych od pogody wyraźnie wpływa na obniżenie wycen hurtowych. Sierpień był drugim najtańszym spotowo miesiącem w bieżącym roku (tańszy był tylko maj z ceną 480 zł/MWh)” – zaznacza Energy Solution w swojej analizie.

Stabilna sytuacja na rynkach terminowych

Ekspert wskazuje, że sierpień charakteryzował się stabilizacją wycen na rynkach terminowych, które mają wpływ na rynki hurtowe energii elektrycznej w Europie. Notowano jedynie podwyżki cen węgla kamiennego w Europie (+8 proc. dla kontraktu rocznego i +16 proc. dla wycen na kolejny miesiąc), reszta nośników była stabilna.

REKLAMA

Szczególnie znaczące dla polskiego sektora wytwarzania energii elektrycznej notowania uprawnień do emisji pozostawały stabilne mimo historycznego trendu zwyżek cen w sierpniu w obliczu obniżonych sezonem wakacyjnym wolumenów aukcyjnych (rynek pierwotny jednostek EUA)” – pisze Energy Solution.

Cena kontraktów terminowych

W sierpniu cena energii elektrycznej w ramach kontraktu terminowego na 2024 r. (BASE Y-23) była w całej strefie prawie taka sama jak w lipcu: 128,74 euro/MWh w sierpniu wobec 130,10 euro/MWh w lipcu.

Na Towarowej Giełdzie Energi cena kontraktu rocznego wyniosła 141,78 euro/MWh (632 zł/MWh). Różnica dzieląca wycenę w Polsce od średniej opisywanych krajów zmniejszyła się z 18 do 13 euro/MWh.

 

Średnia cena energii na rynku terminowym w UE w sierpniu 2023 - mapa
Średnia cena energii na rynku terminowym w UE w sierpniu 2023. Źródło: Energy Solution

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA