REKLAMA
 
REKLAMA

Znamy zwycięzców trzeciej edycji konkursu PGE Turniej Maszyn Wodnych

Znamy zwycięzców trzeciej edycji konkursu PGE Turniej Maszyn Wodnych
Fot. PGE

Na Politechnice Warszawskiej odbył się finał konkursu technicznego PGE Turniej Maszyn Wodnych 2023. W rywalizacji wzięło udział ponad 2 tys. uczniów, którzy zbudowali ponad 650 turbin wodnych. 

PGE Turniej Maszyn Wodnych to konkurs techniczny, którego celem jest promowanie odnawialnych źródeł energii i zachęcanie uczniów szkół podstawowych i średnich do praktycznego zastosowania wiedzy zdobytej w szkole podczas budowy maszyn. Konkurs popularyzuje wśród młodzieży przedmioty ścisłe i nauki techniczne. Pozwala także rozwijać zdolności manualne.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, współorganizatora konkursu, cieszy się z dużego zainteresowania tegoroczną edycją turnieju.

REKLAMA

To już trzecia edycja konkursu PGE Turniej Maszyn Wodnych, który promuje wśród młodzieży odnawialne źródła energii. Wzięło w niej udział dwa razy więcej uczniów niż rok temu. Rozwój tej gałęzi energetyki ma istotne znaczenie dla polskiej energetyki, dlatego tak ważne jest, aby obecne i przyszłe pokolenia miały praktyczną wiedzę w tym zakresie.

Po raz pierwszy w rywalizacji uczestniczyli nie tylko uczniowie z Polski. We współpracy z polską ambasadą w Wilnie zorganizowano eliminacje regionalne dla uczniów polskich szkół z Litwy. W sumie przeprowadzono 13 regionalnych konkursów. W Polsce eliminacje odbyły się w: Siedlcach, Ełku, Wrocławiu, Katowicach, Tarnowie, Lublinie, Skierniewicach, Zalasewie, Zielonej Górze, Szczecinie, Wejherowie i Bydgoszczy. Do ogólnopolskiego finału zakwalifikowano 80 drużyn.

Modelowe turbiny

Zadaniem uczestników biorących udział w rywalizacji jest zbudowanie modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną i potencjalną wody na energię mechaniczną. Szczegółowe wytyczne zawarte są w regulaminie. Wykonane przez uczniów prace jury konkursu testuje na unikatowym stanowisku pomiarowym.

Zadaniem turbiny jest wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie ciężarka o masie 5 kg na wysokość 2 m. W konkurencji „Moc” oceniany jest czas wykonania zadania, a w konkurencji „Wydajność” – ilość zużytej wody.

REKLAMA

Znamy zwycięzców

W finale konkursu PGE Turniej Maszyn Wodnych 2023 w kategorii szkół podstawowych zwyciężyły drużyny:

  • w konkurencji „Moc” – Wodniacy z Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior Zespół Placówek Oświatowych w Szczecinku z czasem 7,93 s,
  • w konkurencji „Wydajność” – Pontos ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Stargardzie ze zużyciem wody 1,95 l.

W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyli:

  • w konkurencji „Moc” – Pendolino z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Aleksandrowie Łódzkim z czasem 6,992 s,
  • w konkurencji „Wydajność” – Proton z Zespołu Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie ze zużyciem wody 1,9 l.

 

 

Zwycięzcy turnieju finałowego otrzymali nagrody o wartości 3000 zł, a ich opiekunowie 1500 zł. Laureaci drugiego miejsca dostali 2000 zł, a trzeciego – 1500 zł. Dodatkowo podczas eliminacji regionalnych każda z trzech najlepszych drużyn otrzymała elektronarzędzia pomocne podczas tworzenia nowych projektów.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA