Liga mistrzów OZE: rusza kolejna edycja

GA MISTRZÓW ENERGII ODNAWIALNEJ zrzesza europejskie miasta, miasteczka i wsie korzystające z odnawialnych źródeł energii. Konkurują one ze sobą na poziomie krajowym i europejskim w dwóch kategoriach: wykorzystania energii słońca i biomasy. {więcej}

Polskie drużyny piłkarskie niestety nie zdołały w ostatnim sezonie awansować do Ligi Mistrzów. Za to polskie miasta i gminy – bez względu na liczbę mieszkańców – mogą „zagrać” w Lidze Mistrzów Energii Odnawialnej konkurując ze sobą w ramach ligi solarnej (kolektory i ogniwa fotowoltaiczne) oraz ligi biomasy (wykorzystanie drewna i słomy do produkcji ciepła). Punkty są przyznawane w zależności od zainstalowanej mocy przypadającej na mieszkańca.

Liga została stworzona w ramach projektu współfinansowanego z programu Komisji Europejskiej – Inteligentna Energia dla Europy. W Czechach, Francji i Niemczech Ligi krajowe działają już od kilku lat, w Bułgarii, Polsce i na Węgrzech zostały utworzone w ubiegłym roku.

REKLAMA

W maju tego roku w Dunkierce (Francja), podczas 6. Europejskiej Konferencji Miast Zrównoważonych, najlepsi „gracze” pierwszego sezonu Europejskiej Ligi Mistrzów Energii Odnawialnej zostali nagrodzeni. Na podium znalazły się także polskie miasta: Nowa Dęba zdobyła złoty medal w kategorii – od 5 tys. do 20 tys. mieszkańców, a Częstochowa zajęła trzecie miejsce w kategorii miast liczących ponad 100 tys. mieszkańców, otrzymując medal brązowy.

Pierwszy sezon Polskiej Ligi OZE zakończył się 31 sierpnia tego roku – do ostatniego dnia miesiąca można było zgłaszać działające instalacje. W październiku odbędzie się uroczysta ceremonia rozdania nagród Mistrzom Polskiej Ligi OZE 2010. Z dniem 1 września rozpoczął się drugi sezon Polskiej Ligi Mistrzów OZE – zapraszamy zatem do zgłaszania kolejnych miast i gmin oraz inwestycji!

Obecnie w Lidze współzawodniczy ponad 40 miast i gmin, w kategorii biomasy w czołówce znajdują się Frombork (woj. warmińsko-mazurskie), Myczkowce (woj. podkarpackie) i Kępice (woj. pomorskie), w kategorii energii solarnej liderami są Myczkowce, Stanówko (najmniejsza z zarejestrowanych miejscowość, woj. pomorskie) i Poddębice (woj. łódzkie).

REKLAMA

Poza rankingiem ogólnym, Gracze Ligi konkurują ze sobą w trzech grupach, w zależności od liczby mieszkańców (www.ozeliga.pl). W październiku ubiegłego roku przedstawiciele wszystkich miast Ligi mieli możliwość uczestniczenia w podróży studyjnej do Republiki Czech, zorganizowanej przez Ligę Ekologicznych Alternatyw (LEA), podczas której 40 osób w dwa dni obejrzało 15 instalacji zlokalizowanych w 8 gminach w południowo-wschodnich Czechach.

W listopadzie natomiast ponad 80 fanów OZE i kibiców Ligi – przedstawicieli samorządów lokalnych i przedsiębiorstw zainteresowanych wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii – zgromadziło się na konferencji w Euro-Centrum w Katowicach, poświęconej wykorzystaniu OZE w gminach.

Jak wiele różnych działań realizują „Polskie miasta i gminy dla klimatu” pokazała międzynarodowa konferencja pod tym tytułem, która odbyła się w dniach 17-18 czerwca 2010 r. na Zamku Królewskim w Niepołomicach, pod patronatem Wojewody Małopolski Stanisława Kracika. Uczestniczyło w niej ok. 100 osób – przedstawiciele samorządów lokalnych, europejskiego Biura Porozumienia Burmistrzów, Ambasady Danii, 18-osobowa grupa reprezentantów miast ukraińskich, a także delegaci URE i Ministerstwa Środowiska.

Dlaczego warto „zagrać” w Polskiej Lidze Mistrzów OZE? 

– aby promować swoją działalność w zakresie wykorzystania OZE w Polsce i Europie

– aby porównać osiągnięcia swojej gminy lub miasta z osiągnięciami innych miast i gmin w regionie, w Polsce i Europie

– aby automatycznie znaleźć się w europejskiej Lidze Mistrzów OZE – RES Champions League i biorąc udział w konkursie ubiegać się o tytuł Mistrza OZE

– aby pochwalić się swoim dorobkiem – najlepszymi praktykami w Polsce i Europie, podczas ceremonii krajowych i europejskich,

– aby móc uczestniczyć w warsztatach i podróżach studyjnych do Francji i Niemiec.

Rejestracji w Lidze może dokonać każdy, kto zna dokładny adres instalacji, powierzchnię kolektorów lub moc kotłowni. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.ozeliga.pl w zakładce „rejestracja miasta”. Jego wypełnienie zajmuje tylko kilka minut! Przyłącz się do gry! Zapraszamy!

 

Kontakt:

Iwona Korohoda,

Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites”

tel./fax 12 429 17 93 

email: biuro@pnec.org.pl