80% energii ze źródeł odnawialnych w 2020 roku?

Szkocki rząd podniósł cel produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w 2020 roku z 50 do 80 proc. Decyzję w tej sprawie ogłosił we wtorek premier szkockiego rządu, Alex Salmond.

Poprzedni cel produkcji 50 proc. zielonej energii został przyjęty w Szkocji w 2007 roku. Dobre rezultaty strategii ograniczania emisji CO2 zachęciły szkockie władze do ustanowienia jeszcze ambitniejszego celu.

Reuters szacuje, że dzięki szybkiej ekspansji morskiej i lądowej energetyki wiatrowej, Szkocja przekroczy w 2011 roku cel produkcji energii elektrycznej z OZE na poziomie 31 proc., a aby zrealizować ogłoszone właśnie zmiany w zakresie zwiększenia produkcji zielonej energii Szkoci nie muszą wprowadzać dodatkowych regulacji prawnych i administracyjnych.

REKLAMA
REKLAMA

– Naszym bogactwem są naturalne źródła energii, szczególnie na morzu, gdzie nasz potencjał do produkcji energii z wiatru i fal szacowany jest na 1/4 całkowitego potencjału w Europie – powiedział Salmond. – Jesteśmy na dobrej drodze do ustanowienia niskoemisyjnej gospodarki. Szkocja produkuje już prawie 25 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – dodał.

Szkocki rząd wykluczył niedawno forsowaną przez Londyn budowę nowych elektrowni atomowych. Brytyjski rząd chce, aby Szkoci, obok rozwoju zielonych technologii, inwestowali także w energetykę jądrową – informuje Reuters.

Realizacja ambitnego planu w zakresie OZE nie byłaby możliwa gdyby nie inwestycje w farmy wiatrowe typu offshore. Szacuje się, że już teraz całkowity potencjał morskiej energetyki wiatrowej, jakim dysponuje Wielka Brytania, jest większy od łącznego potencjału wszystkich pozostałych morskich farm wiatrowych na świecie.


Red. Gramwzielone.pl