Krowy zaopatrzą w energię domy w Holandii

Holendrzy uruchomili elektrownię, do której paliwo będą dostarczać krowy. {więcej}

Biogaz wyprodukowany z krowich odchodów będzie w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne ok. 1100 gospodarstw domowych w okolicach, położonego we Fryzji, miasta Leeuwarden. Nie jest to pierwszy taki projekt firmy Essent. Pierwszą biogazownię tego rodzaju Holendrzy uruchomili już w zeszłym roku.

Biomasa w postaci odchodów bydła hodowlanego wymieszanych z trawą powstaje na oddalonej o 5 km od biogazowni, eksperymentalnej farmie. Biogaz otrzymuje się w procesie fermentacji i jest on następnie przesyłany specjalną rurą do elektrowni.

REKLAMA

Nieprzypadkowo biogazownia została uruchomiona właśnie w okolicy Leeuwarden. Władze tego miasta chcą zmniejszyć emisję CO2 w okręgu De Zuidlanden, którego Leeuwarden jest stolicą, aż o 50 proc.

REKLAMA

Koncern Essent jest czołowym producentem „czystej” energii na rynku holenderskim; zaopatruje w nią 900 tys. gospodarstw domowych. Biogazownie firmy od 2001 roku przetworzyły już 3 mln ton biomasy – przede wszystkim drewna i granulatu.

Firma prowadzi też badania nad nowymi rodzajami ekologicznego paliwa. Jednym z nich jest tzw. biowęgiel, który – zdaniem Essent – będzie wkrótce najlepszym rodzajem biomasy, a który otrzymywany jest poprzez podgrzanie drewna do temperatury 300°C.

Essent posiada też 10 farm wiatrowych o łącznej mocy 231 MW, dzięki czemu 'zieloną’ energię elektryczną otrzymuje ok. 150 tys. domów. Firma posiada też dwie hydroelektrownie. Pierwsza z nich, położona na rzece Mass, nieopodal Linne, generuje rocznie ok. 35 mln kWh energii i zaspokaja potrzeby 10 tys. gospodarstw domowych, natomiast druga – na rzece Vecht w pobliżu Gramsbergen – wytwarza 300 tys. kWh dla ok. 100 domów.


Gramwzielone.pl