Ponad połowa obywateli UE może produkować energię

Ponad połowa obywateli UE może produkować energię
Fot. Friends of the Earth Europe

Takie wnioski płyną z raportu, który miał na celu określenie potencjału produkcji energii przez europejskie gospodarstwa domowe, małe firmy czy spółdzielnie energetyczne.

W raporcie „The potential of energy citizens in the European Union” czytamy, że Europa z 216 milionami gospodarstw domowych i około 20 milionami małych firm posiada ogromny potencjał rozwoju rozproszonej, prosumenckiej energetyki.

Malejący koszt energii odnawialnej wraz z rządowym wsparciem tworzą okazje dla gospodarstw domowych i innych podmiotów do inwestowania w odnawialne źródła energii i mniejszego wykorzystania paliw kopalnych. Rozwijane są opcje magazynowania energii w okresach nadpodaży i dotyczące dostosowania zapotrzebowania do zmiennego profilu produkcji energii wiatrowej i słonecznej. Wykorzystanie potencjału generacji z OZE, elastycznego popytu i magazynowania zredukuje koszty przyszłego systemu energetycznego – czytamy w raporcie.

REKLAMA

Autorzy raportu szacują, że dalszy rozwój technologii służących rozwojowi energetyki prosumenckiej sprawia, że w roku 2050 aż 264 mln obywateli Europy może uczestniczyć w produkcji energii z wykorzystaniem własnych instalacji czy poprzez udział w kooperatywach energetycznych.  

REKLAMA

Raport „The potential of energy citizens in the European Union” został przygotowany przez holenderską firmę doradczą CE Delft na zlecenie Greenpeace, Friends of the Earth Europe, European Renewable Energy Federation (EREF) oraz REScoop.

Ludzie mają siłę, aby zrewolucjonizować system energetyczny Europy, odzyskując energię od dużych koncernów energetycznych i stawiając na pierwszym miejscu planetę. Musimy zapewnić ludziom prawo do produkowania ich własnej, odnawialnej energii w ramach europejskiej i krajowej legislacji – komentuje Molly Walsh z Friends of the Earth Europe.

Jednocześnie organizacje, które zleciły wykonanie raportu, podkreślają konieczność zapewnienia pro-prosumenckich regulacji w ramach unii energetycznej, wpisując je do nowej wersji unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii. Przypominają przy tym cel nakreślony przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera, zgodnie z którym Unia Europejska powinna stać się globalnym liderem w rozwoju energetyki odnawialnej.

Raport „The potential of energy citizens in the European Union” jest dostępny pod tym linkiem. 

red. gramwzielone.pl