Obiecujące wyniki badań polskiej technologii węglowych ogniw paliwowych

Obiecujące wyniki badań polskiej technologii węglowych ogniw paliwowych
epSos.de, flickr cc-by-2.0

{więcej}Konsorcjum polskich firm i instytucji naukowych pracuje nad technologią węglowego ogniwa paliwowego. Ministerstwo Gospodarki, które patronuje pracom nad innowacyjną technologią, poinformowało o przełomowych wynikach badań wykonanych w Instytucie Energetyki. 

Poniżej prezentujemy komunikat Ministerstwa Gospodarki:

Dzięki współpracy nauki i przemysłu udało się przygotować niskoemisyjną technologię wytwarzania energii elektrycznej z paliwa węglowego. Projekt, nad którym patronat honorowy objął Minister Gospodarki, jest na etapie badań laboratoryjnych.

REKLAMA
REKLAMA

Naukowcy z Instytutu Energetyki po wielu miesiącach prób, dokonali przełomowego odkrycia. Wartości gęstości mocy elektrycznej (powyżej 0,15 W/cm2), odnotowane w trakcie badań laboratoryjnych nad ogniwem węglowym, są porównywalne z typowymi wynikami wielkowymiarowych ogniw, które mają zastosowanie w przemyśle. Uzyskany w trakcie testów rezultat jest kolejnym ważnym etapem w rozwoju technologii węglowych ogniw paliwowych w Polsce.

Konsorcjum Węglowe Ogniwa Paliwowe (WOP) zostało powołane 16 czerwca 2010 r. z inicjatywy i pod patronatem Ministra Gospodarki. Celem WOP jest zademonstrowanie technologii węglowych ogniw paliwowych w skali umożliwiającej jej ocenę techniczną.

Konsorcjum Węglowe Ogniwa Paliwowe współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczej oraz zespołem Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN. Oprócz jednostek naukowych w jego skład wchodzą spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Grupa TAURON Południowy Koncern Energetyczny S.A., Katowicki Holding Węglowy S.A. oraz Kompania Węglowa S.A., które finansują prace badawcze.
źródło: Ministerstwo Gospodarki