Powstała Platforma Odnawialnych Źródeł Energii

Powstała Platforma Odnawialnych Źródeł Energii
Spotkanie Platformy Odnawialnych Źródeł Energii. Źródło: Pracodawcy RP

{więcej}Organizacja Pracodawcy RP powołała do życia Platformę Odnawialnych Źródeł Energii, która ma odpowiadać na bieżące potrzeby sektora OZE i bronić jego interesów. Przewodniczącym Platformy OZE został prezes BOŚ Mariusz Klimczak.

REKLAMA

Poniżej prezentujemy komunikat ze spotkania, na którym powołano Platformę Odnawialnych Źródeł Energii:

Brak jasnych regulacji prawnych, szczególnie tzw. trójpaku energetycznego, utrudnia inwestycje w obszarze OZE. W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców Pracodawcy RP powołali Platformę Odnawialnych Źródeł Energii. Jej przewodniczącym został Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska Mariusz Klimczak.
 
W inauguracji prac Platformy wzięło udział ponad 20 przedstawicieli firm zainteresowanych tematyką OZE z różnych sektorów gospodarki. W spotkaniu uczestniczył m.in. Prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy Waldemar Pawlak. W swoim wystąpieniu przypomniał, że dyskusja na temat problemów dotyczących OZE rozpoczęła się już w trakcie kwietniowego Polskiego Kongresu Gospodarczego, organizowanego przez Pracodawców RP. Waldemar Pawlak podkreślił, że w obecnej sytuacji prawnej nie ma przesłanek do rozwinięcia inwestycji w energię odnawialną na dużą skalę. Dlatego też kluczowe jest jak najszybsze przyjęcie tzw. trójpaku energetycznego. Wyraził nadzieję, że zapowiedzi Ministerstwa Gospodarki, dotycząca wejścia w życie odpowiednich rozwiązań od 1 stycznia 2014 r., zostanie zrealizowana, ponieważ dalszy brak decyzji i regulacji przynosi duże straty dla rozwoju polskiej gospodarki.
 
Przewodniczący Platformy Mariusz Klimczak zwrócił uwagę na fakt, że Odnawialne Źródła Energii to temat ważny nie tylko dla wytwórców, lecz także dla wszystkich konsumentów. Jego zdaniem wprowadzenie oczekiwanych rozwiązań pozwoli rozwinąć takie projekty jak prezentowany kilka dni wcześniej „SAMOspłacający się dom”. Zdaniem Klimczaka rozwój OZE to zwiększenie liczby miejsc pracy zarówno w tym sektorze, jak i w innych gałęziach gospodarki.
 
W ramach Platformy funkcjonuje powołana 6 czerwca br. Z inicjatywy Prezydenta Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego „Koalicja eko-Polska”. Wspiera ona działania pozwalające na rozwój gospodarczy w oparciu o technologie przyjazne środowisku. Jednym z programów partnerskich Koalicji jest „SAMOspłacający się dom”. Łączy on zaspokajanie potrzeby posiadania własnego lokalu mieszkalnego z wypełnianiem przez Polskę zaleceń środowiskowych, wynikających z przyjęcia regulacji europejskich w zakresie tzw. pakietu klimatycznego.
źródło: Pracodawcy RP

REKLAMA