Aukcje dla energetyki odnawialnej. Ministerstwo Gospodarki zdradza szczegóły nowego systemu wsparcia

Aukcje dla energetyki odnawialnej. Ministerstwo Gospodarki zdradza szczegóły nowego systemu wsparcia
Jerzy Witold Pietrewicz, wiceminister gospodarki. Foto: Ministerstwo Gospodarki

{więcej}Ministerstwo Gospodarki jutro ma przedstawić założenia zaktualizowanego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii, jednak wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz już dzisiaj przekazał, na jakich zasadach ma działać nowy system wsparcia dla OZE w postaci aukcji. 

Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz poinformował, że nowy system aukcji dla OZE nie będzie różnicował wielkości wsparcia dla poszczególnych technologii produkcji zielonej energii, a o wyborze projektów do realizacji ma decydować wyłącznie kryterium najniższej ceny, którą zaproponuje inwestor. To na barki inwestorów spadnie przygotowanie finansowych kalkulacji projektów i zaproponowanie ceny za sprzedawaną energię. Wyłonione w aukcjach inwestycje, które zagwarantuja najniższą cenę za sprzedaż produkowanej energii, otrzymają gwaratowaną taryfę w okresie 15-letnim. 

Aukcje dla OZE nie będą różnicowane ze względu na technologie, ale Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzić ich podział ze względu na planowaną moc inwestycji. Granicą dzielącą aukcje dla większych i mniejszych projektów ma być moc nominalna źródła ustalona na poziomie 1 MW. 

REKLAMA
REKLAMA

Jerzy Pietrewicz poinformował ponadto, że dla obecnie funkcjonujących źródeł odnawialnych zostanie utrzymane dotychczasowe wsparcie. Wyjątkiem jest współspalanie, które straci połowę obecnego wsparcia, a także elektrownie wodne o mocy nominalnej powyżej 1 MW, które resort gospodarki ocenia jako „wysoce rentowne”. 

Czytaj też: System aukcji dla odnawialnych źródeł energii w Brazylii. Czy będziemy mieć podobny?

gramwzielone.pl