J. Buzek: polityka klimatyczna UE spowoduje wzrost cen energii

J. Buzek: polityka klimatyczna UE spowoduje wzrost cen energii
European Parliament flickr cc-by-2.0

{więcej}Zdaniem europosła Jerzego Buzka proponowana przez Komisję Europejską strategia polityki klimatyczno-energetycznej do 2030 r. może doprowadzić do wzrostu cen energii. Alarmujące są już koszty obecnej polityki klimatycznej, które uderzają w kraje Europy Środkowej, w tym Polskę – podkreślił Buzek.

Podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim, które było inauguracją spotkania zorganizowanego wraz z Central Europe Energy Partners (CEEP), Jerzy Buzek powoływał się na raport firmy konsultingowej Roland Berger pt. „Jakie: energia, ceny, wzrost”. Raport pokazuje alarmujące koszty obecnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej, które ponoszone są w szczególności przez kraje i przemysł Europy Środkowej.

– Zbyt często sadza się takie kraje, jak Polska, Bułgaria czy Rumunia do przysłowiowej oślej ławki zapominając, że – z powodów historycznych – transformację gospodarczą zaczęliśmy z wieloletnim opóźnieniem. Nie chodzi o to, by mieć w Europie garstkę prymusów z przedmiotu ekologia, lecz żebyśmy wszyscy byli liderami w dziedzinie ochrony środowiska i klimatu, a jednocześnie – konkurencyjności i wzrostu gospodarczego – mówił Jerzy Buzek w trakcie spotkania, z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i państw członkowskich oraz dziennikarzy (za wnp.pl).

REKLAMA
REKLAMA

W opinii europosła chociaż raport dotyczy jedynie krajów Europy Środkowej, to wzrost cen energii jest problemem całej Unii Europejskiej.

– Droższa energia to wyższe koszty produkcji. Tym samym Niemiec czy Francuz nie kupi już atrakcyjnego cenowo auta z polskiej czy rumuńskiej fabryki. Rodzi to też ryzyko przenoszenia w przyszłości tych fabryk poza granice UE. A to nie sprzyja doganianiu państw zachodnich przez państwa naszego regionu, a więc osiągnięciu – tak pożądanego, spójnego rozwoju całej Wspólnoty. I w końcu – problemy gospodarcze, ewentualne likwidowanie przedsiębiorstw i miejsc pracy, nie przysparza w Europie środkowej zwolenników Unii. Musimy to wszystko tutaj, w Brukseli, poważnie brać pod uwagę – dodał Jerzy Buzek (za wnp.pl).

Zdaniem autorów raportu polityka klimatyczna nie powinna przesłaniać kwestii bezpieczeństwa energetycznego czy konkurencyjności gospodarczej Unii Europejskiej. Ich zdaniem rozwiązaniem może być stworzenie odpowiednich warunków dla inwestycji w nową infrastrukturę energetyczną oraz poprawa efektywności energetycznej w Europie Środkowej.

gramwzielone.pl