Łódź szykuje ponad 200 stacji ładowania

Łódź szykuje ponad 200 stacji ładowania
Fot. Urząd Miasta Łodzi

Urząd Miasta Łodzi chce zbudować największą w kraju miejską sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych. Na jej uruchomienie daje sobie czas do końca 2020 r.

W ramach działań antysmogowych uruchamianych przez łódzki magistrat przewiduje się m.in. elektryfikację transportu publicznego, ale także zachęcenie mieszkańców do przesiadania się na samochody elektryczne.

Służyć ma temu budowa miejskiej, ogólnodostępnej sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych.

REKLAMA

Jak ocenia wiceprezydent Łódzi Adam Wieczorek, bez wcześniejszego utworzenia sieci stacji ładowania nie można oczekiwać, że łodzianie zaczną wymieniać auta z silnikami spalinowymi na samochody elektryczne.

Władze Łodzi chcą w tym celu zbudować do końca 2020 r. sieć 210 udostępnionych mieszkańcom stacji ładowania samochodów elektrycznych, decydując o poszczególnych lokalizacjach poprzez konsultacje z mieszkańcami.

– Ponieważ mają one służyć łodzianom, nikt lepiej niż oni sami, nie wskaże, gdzie powinny powstać takie stacje. W związku z tym na platformie Vox Populi mieszkańcy Łodzi będą mogli zgłaszać propozycje lokalizacji dla stacji ładowania samochodów elektrycznych. Propozycje będziemy zbierali przez tydzień. Oczywiście lokalizacje wskazane przez łodzian będą weryfikowane przez urzędników, bo nie w każdej z nich umiejscowienie punktu ładowania może być fizycznie i prawnie możliwe – mówi wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

REKLAMA

Swoją pierwszą stację ładownia samochodów elektrycznych uruchomiła w Łodzi, na terenie Galerii Łódzkiej, Polska Grupa Energetyczna.

Także około 2020 r. w Łodzi mogą pojawić się elektryczne autobusy.

Plany miejskiego przewoźnika zakładają zakup 17 pojazdów o długości 12 metrów, a także postawienie 6 stacji szybkiego ładowania na pętlach, gdzie autobusy ma ładować pantograf, a także uruchomienie dodatkowych ładowarek w zajezdniach.

W ubiegłym roku władze miasta złożyły w tym celu wniosek o dofinansowanie w wysokości 45 mln zł. Zakup 17 autobusów ma kosztować w sumie 65 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.