Kierowcy aut elektrycznych znów pojadą za darmo autostradami

Kierowcy aut elektrycznych znów pojadą za darmo autostradami
Pixabay - Paul Brennan

Rusza wakacyjna akcja „Autostrada do elektromobilności”. Zakłada zwolnienie kierowców samochodów elektrycznych z EV Klub Polska z opłat na płatnych odcinkach autostrad A1 i A4.

Celem kampanii EV Klub Polska jest popularyzacja korzystania z zeroemisyjnych pojazdów, a także w pełni automatycznych płatności za autostrady. W kampanię włączyły się firmy Autopay, Shell Recharge oraz największy krajowy operator stacji ładowania aut elektrycznych GreenWay Polska.

Od 5 lipca do końca sierpnia br. kierowcy aut elektrycznych, którzy należą do EV Klub Polska, mogą przejeżdżać bez opłat na koncesjonowanych autostradach AmberOne A1 Gdańsk–Toruń oraz na A4 Katowice–Kraków (objętych videotollingiem). Bezpłatnie można odbyć maksymalnie pięć przejazdów płatnymi odcinkami autostrad.

REKLAMA

Rynek samochodów elektrycznych jest cały czas w fazie rozwoju i wymaga wsparcia. Taki cel ma nasza akcja. Ankieta, o której wypełnienie prosimy, ma ocenić satysfakcję kierowców samochodów elektrycznych w Polsce z warunków użytkowania EV. Pomoże nam w dialogu z operatorami infrastruktury i producentami pojazdów, tak, aby ich oferta odpowiadała na realne potrzeby społeczności elektromobilnych – mówi Łukasz Lewandowski, prezes EV Klub Polska, organizator akcji „Autostrada do elektromobilności”.

Jak dołączyć do akcji?

Aby dołączyć do akcji i skorzystać z bezpłatnych przejazdów, wystarczy zarejestrować się lub zalogować w aplikacji EV Klub Polska (do pobrania ze sklepu Google Play oraz App Store).

Kierowcy aut elektrycznych znów pojadą za darmo autostradami
EVklub.pl

W zakładce „Benefity” widoczny jest przycisk kierujący do ankiety „Autostrada do elektromobilności”, którą należy wypełnić, aby zgłoszenie do akcji zostało formalnie wysłane. Po weryfikacji na adres e-mail podany podczas rejestracji w aplikacji klubowej zostanie wysłane potwierdzenie z linkiem. Link ten będzie kierował do aplikacji Autopay z już dodaną zniżką w zakładce Promocje.

Aplikację należy wcześniej pobrać, zarejestrować się lub zalogować oraz dodać swój samochód elektryczny w zakładce Pojazdy i uzupełnić metodę płatności.

To już trzecia odsłona kampanii społecznej wspierającej rozwój mobilności elektrycznej w Polsce, która jest realizowana z zaangażowaniem Autopay. Dążenie do uzyskania neutralności klimatycznej w Polsce wymaga wsparcia na wielu poziomach i współpracy partnerskiej firm i instytucji. Znaczenie ma nie tylko zachęta do rezygnacji z paliw stałych, bo wymierne korzyści przynosi także automatyzacja płatności za przejazdy. Aplikacja Autopay pozwala ograniczać druk biletów i paragonów – mówi Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Rejestracja i co dalej?

Po dołączeniu do akcji podczas przejazdu trasami objętymi videotollingiem (A1 Gdańsk–Toruń i A4 Katowice–Kraków) szlaban podniesie się automatycznie po sczytaniu numerów rejestracyjnych. Z tego powodu konieczne jest dodanie zdjęcia dowodu rejestracyjnego z widocznym numerem rejestracyjnym samochodu elektrycznego podczas rejestracji w aplikacji klubowej.

REKLAMA

Po zrealizowaniu przejazdu przez użytkownika, który jest objęty akcją, i spełnieniu wszystkich pozostałych warunków określonych w regulaminie promocji (dostępny na stronie evklub.pl) Autopay zwróci koszty przejazdów na kartę, z której pierwotnie pobrano opłatę (z zastrzeżeniem, że kwota za przejazd nie może być niższa niż 5 zł).

Aby elektromobilność stała się rzeczywistością, musimy łączyć działania systemowe z inicjatywami takimi jak ta. Chcemy pokazywać użytkownikom, że posiadanie pojazdu elektrycznego niesie za sobą liczne korzyści. Jako Shell również pomagamy naszym klientom w przechodzeniu na elektromobilność. Dla firm, które są w trakcie elektryfikacji flot, mamy unikalną hybrydową kartę flotową, która pozwala zarządzać mieszaną lub już w pełni elektryczną flotą, a dzięki integracji z technologią videotolling mogą oszczędzić swój czas i komfortowo podróżować na autostradach – mówi Łukasz Klamka, dyrektor ds. rozwiązań flotowych w Shell Polska.

Ponad 250 tys. km bez opłat

Podczas zeszłorocznej edycji akcji „Autostrada do elektromobilności” organizatorzy zarejestrowali 2333 podróże samochodami elektrycznymi, których użytkownicy otrzymali zwrot kosztów. Łącznie przejechano ponad 256 tys. km. Pokonanie takiego dystansu samochodami elektrycznymi (zamiast spalinowymi) pozwoliło zredukować emisję CO2 do atmosfery o niemal 33 tony (dane za JATO Dynamics). Najpopularniejszym odcinkiem była autostrada A1, a najwięcej przejazdów wykonano Teslą Model 3.

Udogodnienia takie jak prawo do jazdy buspasem czy właśnie darmowe przejazdy autostradami mają zachęcać kolejne osoby do wyboru pojazdów bezemisyjnych. Z drugiej strony stanowią również pewną premię dla tych, którzy dostrzegli zalety elektromobilności na jej wczesnym etapie. Przeprowadzenie takiej akcji latem jest głęboko uzasadnione, umożliwia bowiem obniżenie kosztu podróży EV w czasie, gdy robimy te najdłuższe trasy. Z tego samego powodu w GreenWay obniżyliśmy o połowę wysokość opłat w naszych programach abonamentowych na czas wakacji – komentuje Rafał Czyżewski, Prezes GreenWay Polska.

Od 1 lipca br. kierowcy wszystkich samochodów osobowych, konwencjonalnych i elektrycznych mają zostać zwolnieni przez rząd z opłat za przejazd na dwóch innych płatnych obecnie odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA (A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica). Akcja „Autostrada do elektromobilności” organizowana jest przez Autopay, EV Klub Polska, Shell Recharge i GreenWay Polska.

EV Klub Polska to klub właścicieli samochodów elektrycznych (5000 użytkowników), który zabiega o kształtowanie jak najlepszego otoczenia dla użytkowania pojazdów zeroemisyjnych w naszym kraju.

Klubowicze spotykają się na corocznych zlotach i comiesięcznych spotkaniach „przy ładowarkach” w kilkudziesięciu polskich miastach. Mają do dyspozycji aplikację klubową, która ma zapewniać liczne korzyści użytkownikom samochodów zasilanych energią elektryczną.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.