19. stacja szybkiego ładowania Greenway

19. stacja szybkiego ładowania Greenway
Stacja ładowania samochodów elektrycznych Greenway Infrastructure Poland

Wczoraj w Krakowie uruchomiono kolejną stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych sieci Greenway. Stacja umożliwia ładowanie dwóch samochodów elektrycznych równocześnie z mocą do ok. 50 kW. Greenway informuje, że to pierwsze w Krakowie i w całej Małopolsce urządzenie obecnie największej w Polsce sieci ładowania pojazdów elektrycznych.

Stacja szybkiego ładowania samochodów elektrycznych sieci Greenway, uruchomiona wczoraj w krakowskiej Galerii Bronowice, to szybka ładowarka firmy Efacec. Umożliwia ona jednoczesne podłączenie dwóch pojazdów, z których jeden może ładować się przy wykorzystaniu prądu stałego, z mocą do 50 kW, drugi przy wykorzystaniu prądu zmiennego do 43 kW. Naładowanie baterii o pojemności od 20 do 40 kW do optymalnych 80 proc., pozwalających na przejechanie około 100-180 km, ma zajmować średnio od 10 do 20 minut.

Stacja w Galerii Bronowice, podobnie jak wszystkie stacje sieci Greenway, wyposażona jest w 3 złącza w ogólnodostępnych dla samochodów elektrycznych standardach ładowania – CHAdeMO, CCS oraz AC Type 2. Dwa pierwsze to standardy szybkiego ładowania za pomocą prądu stałego. Natomiast trzeci pozwala na naładowanie prądem zmiennym pojazdów, które nie mogą ładować się szybko.

REKLAMA

Wraz ze stacją w Galerii Bronowice mamy już dziewiętnaście uruchomionych stacji. Budowana przez nas sieć szybkich stacji ładowania sprawi, że przemieszczanie się samochodem elektrycznym na długim dystansie będzie dużo łatwiejsze niż obecnie i nie będzie wymagać skomplikowanego planowania mówi Rafał Czyżewski z Greenway Infrastructure Poland.

REKLAMA

Do końca tego roku Greenway zapowiada uruchomienie 30 stacji ładowania, a w 2020 roku na terenie Polski ma działać blisko 200 punków ładowania. Korzystanie ze stacji sieci Greenway jest możliwe jedynie przy użyciu specjalnej karty dostępowej. Ładowanie samochodów w ramach sieci będzie bezpłatne jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy.

Po wprowadzeniu opłat kierowca będzie mógł podpiąć do swego konta w systemie Greenway kartę bankową, co pozwoli na zamknięcie procesu autoryzacji i płatności jednym ruchem. Firma planuje uruchomienie usługi płatnej w 2018 r. Jak informowano wcześniej, szczegółowy cennik ma zostać przedstawiony do końca tego roku.

Karta pozwoli ładować auta w sieci Greenway na terenie całej Polski. Po wprowadzeniu usługi płatnej, za pomocą karty będzie można korzystać także z ładowania na urządzeniach zarejestrowanych w sieci e-clearing.net, jednej z największych sieci roamingu usług ładowania dla pojazdów elektrycznych w Europie – m.in. w Niemczech, Belgii, Szwecji, Danii, Austrii i Słowacji. Dla klientów Greenway ma to oznaczać swobodny dostęp do blisko 4,5 tysiąca punktów ładowania na terenie Europy.

Greenway Infrastructure Poland jest częścią międzynarodowej grupy Voltia, działającej w obszarze elektromobilności. Obecnie realizowana sieć ładowania jest finansowana ze środków unijnych, w ramach instrumentu Łącząc Europę. Spółka planuje także rozwój sieci wraz z zainteresowanymi partnerami. Oprócz usług ładowania, firma chce świadczyć także usługę zarządzania infrastrukturą ładowania na zlecenie innych podmiotów.

red. gramwzielone.pl