Symulator Polskiego Systemu Energetycznego gotowy

Symulator Polskiego Systemu Energetycznego gotowy
NCBR

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprezentowało Symulator Polskiego Systemu Energetycznego. Nowa aplikacja ma pomóc w analizach różnych wariantów transformacji energetycznej Polski. Uwzględnia wybrane technologie wytwarzania i magazynowania energii, a także sposób korzystania z energii przez odbiorców.

Symulator Polskiego Systemu Energetycznego ma być narzędziem wskazującym kierunek rozwoju transformacji sektora energetycznego z uwzględnieniem ciepłownictwa, transportu i energetyki. Nowa aplikacja ma uwzględniać główne technologie w zakresie produkcji, odbioru i magazynowania energii, a także właściwe proporcje pomiędzy poszczególnymi technologiami – m.in. energetyką wiatrową na lądzie i na morzu oraz fotowoltaiką.

Jak tłumaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Symulator Polskiego Systemu Energetycznego za pomocą danych liczbowych pokazuje, co jest istotne w kontekście transformacji energetycznej oraz jakie technologie są potrzebne do tego procesu.

REKLAMA

– Źródła energii przyszłości, o dużym potencjale w warunkach polskich, to wiatr i fotowoltaika – wszystkie one dostarczają energię w postaci elektryczności. Jest to też najbardziej efektywny nośnik generujący przy tym najmniej zanieczyszczeń. Z tych względów system energetyczny przyszłości będzie oparty właśnie na energii elektrycznej i zintegrowany sektorowo. W odróżnieniu od obecnej sytuacji, w której paliwa dla transportu, ogrzewanie domów i sieć elektroenergetyczna funkcjonują w dużym stopniu w oderwaniu od siebie – powiedział podczas prezentacji symulatora prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektora NCBR.

Technologie o największym potencjale

Wykorzystanie aplikacji NCBR ma dać odpowiedź na pytanie, jakie technologie energetyczne o największym potencjale należy rozwijać. Jako narzędzie edukacyjne symulator ma pozwolić użytkownikowi zrozumieć – poprzez własne eksperymenty z ustawieniami kluczowych parametrów – jakie mogą być główne elementy przyszłej sieci energetycznej oraz zależności i proporcje pomiędzy parametrami.

Symulator Polskiego Systemu Energetycznego został stworzony jako narzędzie analityczne dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, aby wskazywać właściwe kierunki dla opracowanych programów badawczych. Zwraca uwagę na technologie o największym potencjale, które należy rozwijać i w które należy inwestować. Symulator pokazuje, że Polska może uzyskać pełną niezależność energetyczną i bazować na energii produkowanej ze źródeł odnawialnych na terenie kraju – wyjaśnił Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR.

W prezentacji Symulatora Polskiego Systemu Energetycznego wzięła udział minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska. Jak oceniła, narzędzie opracowane przez NCBR pozwoli lepiej zrozumieć wyzwania, jakie stawia transformacja energetyczna, i przygotować odpowiednie rozwiązania.

REKLAMA

– Mamy przed sobą misję przestawienia Polski na zielone tory rozwoju, to nie uda się bez przebudowy sektora energetycznego. Aby to osiągnąć, potrzebujemy współdziałania branży energetycznej, administracji i nauki – symulator jest dobrym przykładem takiej współpracy – skomentowała Paulina Henning-Kloska, minister klimatu i środowiska.

Finansowanie z funduszy unijnych

Projekt Symulatora Polskiego Systemu Energetycznego został wsparty kwotą 300 tys. zł z funduszy europejskich. Jak oceniła podczas prezentacji nowej aplikacji NCBR Angela Martinez-Sarasola, kierownik Polskiego Wydziału w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, zastosowanie symulatora przyczyni się do realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Jego nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego obywatelom Unii Europejskiej.

Zmiana paradygmatu miksu energetycznego wymaga przeorientowania ludzkiej działalności w taki sposób, aby jej skutki były jak najmniej uciążliwe dla środowiska, a jednocześnie generowały możliwe najniższe koszty. Wierzę, że to narzędzie będzie stanowić ważny element procesu transformacji w Polsce, zachęcając Polaków do większego wykorzystywania źródeł energii odnawialnej, a jego wykorzystanie przyczyni się również do redukcji kosztów jej zużycia – powiedziała Angela Martinez-Sarasola.

 

 

Z Symulatora Polskiego Systemu Energetycznego można skorzystać na stronie NCBR pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.