Komisja Europejska sfinansuje budowę ogromnej hodowli alg na biopaliwa

Komisja Europejska sfinansuje budowę ogromnej hodowli alg na biopaliwa
nttrbx, flickr cc-by-2.0

{więcej}W ramach projektu realizowanego przez hiszpańską firmę i współfinansowanego przez Brukselę będą hodowane glony, które posłużą do produkcji biopaliw. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Komisja Europejska na projekt o nazwie „Cały gaz” realizowany przez hiszpańską spółkę FCC Aqualia, przeznaczy 7 mln euro. Całe przedsięwzięcie, w ramach którego zostanie uruchomiona hodowla szybko rosnących mikroglonów przy pomocy substancji odżywczych zawartych w ściekach, ma kosztować 12 mln euro. 

REKLAMA

Projekt wpisuje się w strategię Komisji Europejskiej, która chce stopniowo odchodzić od produkcji biopaliw z surowców wykorzystywanych także przez przemysł spożywczy. Produkcja biopaliw z glonów to jedna z możliwości wytwarzania ekologicznego paliwa przy użyciu surowców, których wykorzystanie w energetyce nie koliduje z wykorzystaniem ich przez przemysł spożywczy – tak jak ma to miejsce w przypadku produkcji biopaliw choćby z rzepaku, słonecznika czy soi. 

REKLAMA

Dofinansowana przez Brukselę hodowla alg zostanie uruchomiona w hiszpańskiej gminie Chiclana. Do 2016 roku ma ona zajmować powierzchnię 10 hektarów. Szacuje się, że z kilograma wyhodowanych na niej glonów będzie można otrzymać do ok. 200-300 litrów metanu. 
gramwzielone.pl