Platforma handlu biomasą może wystartować za dwa miesiące

Platforma handlu biomasą może wystartować za dwa miesiące
sebilden, flickr cc-by-2.0

{więcej}Grzegorz Onichimowski, prezes firmy WSE InfoEngine, poinformował o planach uruchomienia tworzonej przez jego firmę platformy handlu biomasą energetyczną. 

Początkowo WSE InfoEngine planowała utworzenie platformy handlu biomasą w ścisłej współpracy z przedstawicielami jej producentów zrzeszonych w Polbio. Ostatecznie jednak WSE InfoEngine zrealizuje ten projekt samodzielnie. 

REKLAMA

W wywiadzie dla wnp.pl Grzegorz Onichimowski informuje, że celem utworzenia platformy handlu biomasą jest nie tylko skupienie w jednym miejscu rynku oraz koordynacja przekazywania zielonych certyfikatów producentom energii z biomasy, ale także stworzenie systemu weryfikacji jakości biomasy, tak aby podmioty kupujące biomasę za pośrednictwem platformy miały pewność co do jej jakości. 

REKLAMA

– Obecnie są z tym problemy, bo z tego co słychać to z powodu braku należytej kontroli jakości biomasy potrafi ona znacznie zmienić swoje właściwości pomiędzy producentem, a odbiorcą – informuje na łamach wnp.pl Grzegorz Onichimowski, dodając, że utworzeniu platformy ma towarzyszyć wprowadzenie systemu audytu potwierdzającego jakość sprzedawanej na niej biomasy.

Weryfikacją biomasy ma się zająć zewnętrzna firma, a w opłacie za udział w platformie, którą na podstawie dwustronnych umów mają uiszczać firmy z niej korzystające, ma być uwzględniony także koszt audytu biomasy. Według prezesa WSE InfoEngine, funkcjonowanie platformy biomasy może zostać zainaugurowane w listopadze br. 
gramwzielone.pl