W programie Mój Prąd pojawią się dotacje na pompy ciepła

W programie Mój Prąd pojawią się dotacje na pompy ciepła
Ireneusz Zyska. Fot. Newseria

Dołączenie pomp ciepła do inwestycji, na które można pozyskać dotacje w rządowym programie Mój Prąd, zapowiada Ministerstwo Klimatu. Resort kierowany przez Michała Kurtykę wcześniej zasygnalizował uwzględnienie w Moim Prądzie także dotacji na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Wdrożenie dotacji na pompy ciepła w programie Mój Prąd, z którego dotąd można było uzyskać dotację w wysokości do 5 tys. zł wyłącznie na domową instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW zasygnalizował wczoraj podczas zapowiedzi VII Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska.

Jak mówił rządowy pełnomocnik ds. OZE, obecnie trwają rozmowy z prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Maciejem Chorowskim, o włączeniu pomp ciepła do Mojego Prądu w kolejnej edycji, która ma wystartować z początkiem 2021 roku (obecna, druga edycja programu będzie prowadzona do 18 grudnia br.).

REKLAMA

Jak zasygnalizował Ireneusz Zyska, możliwe są także inne zmiany. – Tutaj nie będę zdradzał szczegółów, ale ten program będzie miał szersze oddziaływanie – stwierdził.

Pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii zaznaczył, że wykorzystanie pomp ciepła może pomóc w osiągnięciu celu OZE w ciepłownictwie, zakładającym przyrost udziału zielonej energii o 1,1 proc. średnio rocznie w latach 2020-2030 i osiągnięcie pułapu około 28 proc. do 2030 r. 

Ireneusz Zyska podkreślał też, że w nowym projekcie rządowej strategii energetycznej „Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.” pojawia się zapis, zgodnie z którym źródła ogrzewania na paliwa stałe mają zostać wyeliminowane w miastach do 2030 roku, a na obszarach wiejskich do 2040 r.

Obecnie Ministerstwo Klimatu proceduje zmiany w rozporządzeniu określającym zasady programu Mój Prąd, które mają na celu włączenie do niego także dotacji na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu minister klimatu Michał Kurtyka, prace nad nowelizacją rozporządzenia mają być „na ostatniej prostej”, jednak na razie MK nie zdradza, jakie będą zasady dotacji na ładowarki, ani kiedy będzie można o nie wnioskować.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Ze strony przedstawicieli rządu pojawiały się ponadto sygnały o zamiarze włączenia do programu Mój Prąd dotacji na domowe magazyny energii.

Na koniec sierpnia, czyli po roku od uruchomienia programu Mój Prąd, złożono w nim wnioski na łączną kwotę dopłat 651 mln zł, podczas gdy budżet programu wynosi 1 mld zł. Do tego czasu wypłacono 68 tys. dotacji na łączną kwotę 339 mln zł.

Wcześniej za kontynuowaniem programu Mój Prąd i zwiększeniem jego budżetu opowiedziała się wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.