Gminy z woj. śląskiego razem kupią energię. Ile zaoszczędzą?

Gminy z woj. śląskiego razem kupią energię. Ile zaoszczędzą?
sjon, flickr cc-by-2.0

{więcej}Trzy gminy z województwa śląskiego podpisały z PGE Obrót grupową umowę na zakup energii elektrycznej. Dzięki temu, będą płacić za nią średnio o 26,7% mniej niż dotychczas. 

Do tej pory gminy Krzanowice, Nędza i Rudnik, wszystkie zlokalizowane w powiecie raciborskim, kupowały prąd osobno i płaciły za niego średnio ok. 329 zł/MWh. 

W celu ograniczenia kosztów zakupu energii elektrycznej potrzebnej do zasilania gminnej infrastruktury wymienione gminy zorganizowały wspólnie przetarg, w którym wybrano ofertę PGE Obrót. 

REKLAMA
REKLAMA

Wcześniej władze trzech śląskich gmin przeprowadziły audyt, w którym oszacowano, że oszczędności dzięki grupowemu zakupowi energii mogą wynieść ok. 25% – w związku z obniżeniem kosztów zakupu, ale także dystrybucji. 

Dzięki zakupowi grupowemu, gminy otrzymały gwarancję ceny do końca sierpnia 2015 r. W przyszłym roku za energię potrzebną do zasilenia oświetlenia ulicznego zapłacą 193,5 zł/MWh, a za prąd dla pozostałych obiektów – 195,5 zł/MWh. W kolejnym roku opłaty te wyniosą odpowiednio 209,2 zł/MWh oraz 210 zł/MWh. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, oszczędności dzięki podpisaniu nowej umowy z PGE Obrót w gminie Krzanowice mają wynieść ponad 400 tys. zł, co odpowiada oszczędnościom na poziomie 28%, w gminie Nędza – ponad 200 tys. zł, co przełoży się na oszczędności na poziomie ok. 27%. a w gminie Rudnik ponad 100 tys. zł, dzięki czemu zaoszczędzi ona w porównaniu do obecnych wydatków na prąd ponad 20%. 
gramwzielone.pl