Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce to już niemal 500 MW

Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce to już niemal 500 MW
Fot. SolarWorld

Według danych Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej „Polska PV” zebranych we współpracy z redakcją „Globenergia”, łączna moc instalacji fotowoltaicznych pracujących w polskim systemie elektroenergetycznym według stanu na koniec 2018 roku wyniosła niemal 490 MW, w tym około 150 MW zainstalowano w systemach małych i dużych, a około 340 MW w mikroinstalacjach fotowoltaicznych.

Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej „Polska PV” wylicza, że w 2018 roku miało zostać przyłączone do sieci około 50 MW w instalacjach fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 50 kW, a więc niezaliczanych do grupy mikroinstalacji. To znacznie więcej niż rok wcześniej, kiedy według SBF „Polska PV” przyłączono 8,65 MW.

– Coraz lepiej ma się w Polsce rynek farm fotowoltaicznych budowanych w ramach systemu aukcyjnego. W 2018 r. Ministerstwo Energii rozstrzygnęło aukcje na ok. 500 MWp, a kolejne planowane aukcje są jeszcze większe. Ważną informacją dla inwestorów jest skrócenie okresu na wybudowanie farmy i sprzedaż z niej energii – z 24 do 18 miesięcy – komentuje Bogdan Szymański, prezes zarządu SBF „Polska PV”.

REKLAMA

Liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w polskim systemie elektroenergetycznym na przestrzeni ostatnich lat wykazuje wyraźny trend wzrostowy. W 2018 roku przybyło łącznie więcej mikroinstalacji PV niż było przyłączonych łącznie we wszystkich poprzednich latach.

Według danych SBF „Polska PV”, łącznie w polskim systemie elektroenergetycznym pracuje już ponad 55 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a w 2018 roku do sieci miało zostać przyłączonych ponad 27 tys. nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 164 MWp. Najwięcej mikroinstalacji PV zostało przyłączonych przez operatorów PGE Dystrybucja i Tauron Dystrybucja.

REKLAMA

SBF „Polska PV” podaje przy tym, że w ubiegłym roku średni koszt budowy 1 kWp mikroinstalacji fotowoltaicznej na naszym rynku spadł o niemal 500 zł w porównaniu do roku 2017, sięgając poziomu ok. 4,35 tys. zł netto.

Bogdan Szymański zauważa, że spadek kosztu fotowoltaiki połączony z notowanym w ubiegłym roku wzrostem cen energii dodatkowo poprawił klimat dla inwestycji fotowoltaicznych w Polsce.

– Co ważne, coraz więcej mikro- i małych instalacji jest wykonywanych bez wsparcia w postaci dotacji, przy finansowaniu gotówką inwestora, komercyjnym kredytem lub leasingiem. Jest to szczególnie dobry prognostyk w kontekście stabilności rozwoju rynku – ocenia prezes SBF „Polska PV”.

Stowarzyszenie szacuje, że wartość mikroinstalacji fotowoltaicznych zainstalowanych w ubiegłym roku wyniosła około 720 mln zł. Ze względu na znaczny wzrost liczby mikroinstalacji, wartość rynku z minionego roku jest wyższa od wartości rynku z 2017 roku, kiedy jego wartość sięgała około 400 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.