Rekordowy rok dla fotowoltaiki. Ten powinien być jeszcze lepszy

Rekordowy rok dla fotowoltaiki. Ten powinien być jeszcze lepszy
Fot. Presidencia de la República Mexicana, flickr cc

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe podaje, że mimo pewnego spowolnienia inwestycyjnego na największym rynku fotowoltaicznym świata, czyli w Chinach, globalny sektor fotowoltaiki w ubiegłym roku pobił rekord instalacji z roku 2017, pierwszy raz przekraczając granicę 100 GW w uruchomionych elektrowniach, a zdaniem SPE ten rok powinien być jeszcze lepszy.

SolarPower Europe informuje, że w 2018 roku na całym świecie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 104,1 GW, co jest wynikiem o około 5 proc. lepszym od wypracowanego w roku 2017 (99,1 GW).

Wzrost zainstalowanego potencjału fotowoltaiki na świecie w 2018 roku odnotowano mimo mniejszej mocy systemów  PV uruchomionych w ubiegłym roku w Chinach.

REKLAMA

Pekin ogłosił ograniczenie inwestycji w nowe elektrownie fotowoltaiczne w drugim kwartale ubiegłego roku. Efektem była mniejsza liczba uruchamianych w Chinach elektrowni PV w drugiej połowie  2018 r.

Chińczycy uruchomili w ubiegłym roku elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 44,1 GW, czyli o 16 proc. mniejszej od mocy zainstalowanej w roku 2017. W ubiegłym roku i tak pozostali jednak bezkonkurencyjni jeśli chodzi o inwestycje w fotowoltaikę, odpowiadając za 42 proc. zainstalowanego globalnie potencjału nowych systemów PV.

W drugich pod tym względem Stanach Zjednoczonych uruchomiono w ubiegłym roku elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 11,4 GW, a trzecie były Indie, gdzie potencjał instalacji PV zwiększył się o 8,3 GW.

SolarPower Europe odnotowuje wzrost inwestycji fotowoltaicznych w Europie, gdzie w ubiegłym roku miały powstać systemy PV o łącznej mocy 11 GW w stosunku do 9,2 GW uruchomionych rok wcześniej.

REKLAMA

W samej Unii Europejskiej w ubiegłym roku uruchomiono elektrownie PV o całkowitej mocy 8 GW w stosunku do 5,9 GW uruchomionych w roku 2017.

– Mimo nagłej restrukturyzacji chińskiego programu rozwoju energetyki słonecznej, globalny rynek był wystarczająco silny, aby skompensować tymczasowe spowolnienie na największym rynku solarnym świata. Dobra wiadomość to wzrost inwestycji na rynkach dopiero rozwijających fotowoltaikę, a także powrót tempa inwestycji w Chinach. Obserwujemy rozpędzanie się rynku solarnego i oczekujemy fenomenalnego roku 2019– komentuje Michael Schmela z SolarPower Europe.

Trend wzrostowy ma być widoczny również w Europie. SPE zakłada, że o ile potencjał fotowoltaiki na Starym Kontynencie wzrósł w latach 2017-2018 łącznie o około 14 GW, to w latach 2019-2020 powinien zwiększyć się już o około 30 GW, z czego potencjał elektrowni PV uruchomionych w Europie w tym roku ma wynieść ok. 13,5 GW, a w przyszłym mają powstać elektrownie PV o mocy 16,5 GW, dzięki czemu całkowity zainstalowany potencjał fotowoltaiki na naszym kontynencie ma sięgnąć, w umiarkowanym scenariuszu SPE, w sumie 145 GW.

SolarPower Europe podkreśla przy tym, że europejskie inwestycje w PV będą napędzać w coraz większym stopniu zawierane na wolnym rynku komercyjne, długookresowe umowy na sprzedaż energii (CPPA), które umożliwią realizację inwestycji fotowoltaicznych bez jakichkolwiek subsydiów i państwowych gwarancji odkupu energii.

SPE szacuje, że obecny portfel takich „wolnorynkowych” projektów PV w Europie sięga 4 GW, a najwięcej powstaje w Hiszpanii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.