Lotnisko w Helsinkach ma coraz więcej fotowoltaiki

Lotnisko w Helsinkach ma coraz więcej fotowoltaiki
Fot. Finavia

Obecnie już całość energii zasilającej największe lotnisko w Finlandii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Operator lotniska przy tym systematycznie zwiększa poziom autokonsumpcji produkowanej energii, instalując kolejne panele fotowoltaiczne.

Pierwsze panele fotowoltaiczne pojawiły się na dachu lotniska pasażerskiego w Helsinkach w lecie 2017 roku. Obecnie moc lotniskowej instalacji PV wynosi 126 kW.

Władze lotniska nie podają przy tym uzysków energii, wskazując jedynie, że są one zgodne z początkowymi oczekiwaniami.

REKLAMA

Pozytywne efekty uruchomienia pierwszej instalacji PV potwierdza fakt, że obecnie trwa już budowa kolejnej instalacji, o znacznie większej mocy sięgającej 330 kW, która zostanie umieszczona na dachach nowych obiektów lotniska. Uruchomienie produkcji energii zaplanowano w lecie br.

Ponadto w planach jest uruchomienie w przyszłym roku kolejnych paneli fotowoltaicznych, które zostaną umieszczone na elewacjach nowego kompleksu parkingowego.

REKLAMA

Docelowo moc wszustkich instalacji PV na lotnisku w Helsinkach wyniesie 750 kW, a jego władze zapowiadają poszukanie nowych lokalizacji, w których będą mogły umieścić kolejne panele.

Łącznie cała elektrownia PV na helsińskim lotnisku ma zaspokajać jednak tylko około 1 proc. rocznego zużycia. Pozostała energia zużywana przez infrastrukturę lotniska została zakontraktowana u producentów energii wiatrowej.

Cel operatora lotniska w Helsinkach, firmy Finavia, to osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2 na wszystkich zarządzanych lotniskach jeszcze w tym roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.