Pierwsza parafialna instalacja fotowoltaiczna. Powstanie w sumie 300

Pierwsza parafialna instalacja fotowoltaiczna. Powstanie w sumie 300
Instalacja fotowoltaiczna w Iskrzyni. Fot. Justyna Radomska

W Iskrzyni w województwie podkarpackim w weekend oficjalnie uruchomiono pierwszą elektrownię fotowoltaiczną zrealizowaną w ramach projektu Sieci Parków Energii Słonecznej, za którym stoi b. senator PiS Kazimierz Jaworski. W planie jest przeprowadzenie 300 podobnych inwestycji.

Budowa farmy fotowoltaicznej w Iskrzyni to element projektu realizowanego przez spółkę Sieć Parków Energii Słonecznej we współpracy z proboszczami parafii z południowo-wschodniej Polski.

Sieć Parków Energii Słonecznej dotąd utworzyła z lokalnymi parafiami kilkaset spółek mających na celu uruchomienie małych elektrowni fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 200 kW. W tym kilkudziesięciu parafiom, które nawiązały współpracę z firmą b. senatora PiS Kazimierza Jaworskiego, udało się pozyskać unijne dotacje na budowę własnych instalacji PV.

REKLAMA

Instalacje fotowoltaiczne w podkarpackich parafiach mają stanąć na należących do parafii niskiej jakości gruntach, mających dostęp do sieci średniego napięcia. Aby możliwe było ubieganie się o unijne dofinansowanie, parafie utworzyły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których prezesami zostali proboszczowie.

W każdej ze spółek Sieć Parków Energii Słonecznej objęła po 5 proc. udziałów.

W ubiegłym roku unijne fundusze na ten cel spółki utworzone przez SPES i parafie rzymskokatolickie z woj. podkarpackiego pozyskały z unijnego konkursu na dofinansowanie inwestycji w źródła odnawialne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, z działania 3.1 „Rozwój OZE” .

Cel spółek utworzonych z udziałem SPES to produkcja energii z przeznaczeniem na potrzeby własne poszczególnych parafii. Nadwyżki mają być sprzedawane do sieci.

Teraz przedsięwzięcie zainicjowane przez Kazimierza Jaworskiego skutkuje uruchomieniem pierwszej instalacji fotowoltaicznej, która powstała w Iskrzyni na Podkarpaciu.

Instalacja rozlokowana na powierzchni 12 arów posiada moc 200 kW.

Inwestycja miała kosztować niemal 1 mln zł, z czego 85 proc. pokryła unijna dotacja z podkarpackiego RPO.

REKLAMA

Jak zapewnia SPES w informacji wysłanej do portalu Gramwzielone.pl, to pierwsza z planowanych 300 instalacji. W pierwszej transzy, do końca roku, ma ich powstać ok. 60, dla których zakończono już wszelkie procedury formalno-prawne.

Sieć Parków Energii Słonecznej podkreśla, że te inicjatywy mają „promować innowacyjne formy energetyki obywatelskiej w podkarpackich parafiach, które nie zamykają się w ramach swej tradycyjnej roli wspólnot religijnych, społecznych, kulturowych, charytatywnych, czy edukacyjnych, ale chcą wykorzystać swój realny potencjał skupiania mieszkańców wokół wyzwań, opierających się o współpracę społeczną w innych wymiarach, w tym służących rozwojowi rynku pracy, gospodarce regionu, społecznej akceptacji nowych technologii”.

Uważamy, że świadome zaangażowanie lokalnych społeczności w gospodarowanie rozproszonymi źródłami energii ze źródeł naturalnych jest dobrym punktem wyjścia do kolejnych inicjatyw zarówno w dziedzinie energii, ochrony środowiska, jak i innych przedsięwzięć gospodarczych – czytamy w komunikacie SPES.

Autorzy projektu dodają, że jego społecznościowy charakter pozwala go traktować jako „dobry, dający wiarygodne wyniki poligon dla różnego rodzaju innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie pozyskania i magazynowania energii, kogeneracji, zarządzania siecią, blockchain czy elektromobilności”.

Wcześniej, w ubiegłym roku, z inicjatywy Kazimierza Jaworskiego w Błażowej w woj. podkarpackim otwarto Ośrodek Szkoleniowy Nowoczesnych Technologii Odnawialnych Źródeł Energii, w którym – dzięki pozyskanym unijnym dotacjom – bezpłatnie przeszkolonych ma zostać wstępnie około 320 instalatorów.

Na terenie ośrodka – obok instalacji fotowoltaicznej – postawiono również dostarczoną przez producenta Hipar małą turbinę wiatrową o pionowej osi obrotu. Jak zapewnia producent, w skali roku ta turbina może wyprodukować ok. 2-3 MWh energii elektrycznej. Rozruch turbiny zaczyna się przy prędkości wiatru 1,25 m/s, a przy 3 m/s elektrownia zaczyna produkować energię.

Na terenie ośrodka szkoleniowego powstała też stacja ładowania samochodów elektrycznych – jak zapewniają twórcy ośrodka – pierwsza w Polsce taka instalacja na terenach wiejskich.

Cała inwestycja w Błażowej miała kosztować 1,7 mln zł, z czego 1,5 mln zł ma pokryć unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.