Polski producent BIPV notuje duży wzrost sprzedaży

Polski producent BIPV notuje duży wzrost sprzedaży
Fot. ML System

ML System, spółka będąca liderem polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV) chwali się wypracowanym w 2018 roku dużym wzrostem sprzedaży. Zysk w ujęciu EBITDA nie wzrósł jednak już tak wyraźnie, a w ujęciu netto odnotowano nieco gorszy wynik niż w  roku 2017.

ML System wypracowała w ubiegłym roku przychody ze sprzedaży na poziomie 123,3 mln zł wobec przychodów rzędu 54,3 mln zł w roku 2017.

Znacznie wyższe przychody nie oznaczały jednak już tak wyraźnego wzrostu zysku EBITDA. Wynik za 2018 r. wyniósł 14,5 mln zł wobec 13,8 mln zł w roku wcześniejszym.

REKLAMA

Z kolei zysk netto wyniósł 5,7 mln zł i był nieco niższy od zysku wypracowanego w roku 2017 (6,1 mln zł).

Jak tłumaczy ML System, nieznaczny spadek zysku netto w 2018 r. rok do roku wynika ze wzrostu amortyzacji oraz kosztów pracowniczych. Ponadto spółka wskazuje na wzrost kosztów podwykonawstwa, ale w jej ocenie ma to być czynnik jednorazowy.

ML System podkreśla w komentarzu, że  fundamentem jego wzrostu są inwestycje w badania i rozwój. W 2018 r. spółka przeznaczyła na ten cel 5,4 mln zł, zaś nakłady inwestycyjne wyniosły ogółem 25,6 mln zł.

Na koniec grudnia 2018 r. wskaźnik dług netto/EBITDA kształtował się na poziomie 0,9x, co – jak zapewnia spółka – pozwala jej w sposób bezpieczny planować kolejne przedsięwzięcia kapitałowe.

W 2018 r. sprzedaż zagraniczna wyniosła 1,9 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku o 251 proc. W ramach rozwoju potencjału eksportowego w grudniu 2018 r. firma rozpoczęła sprzedaż gamy produktów fotowoltaicznych do strategicznego partnera, który będzie odpowiedzialny za promocję i dystrybucję oferty ML System w Australii i Nowej Zelandii.

Wśród nowych rynków zbytu spółki w ostatnim czasie pojawiły się także Niemcy, Austria, Chorwacja, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Arabia Saudyjska.

Kilka dni temu ML System otrzymał patent na szybę zespoloną, która z jednej strony (zewnętrznej) generuje darmową energię elektryczną ze słońca, z drugiej zaś (od środka) grzeje, będąc wprost substytutem tradycyjnego systemu grzewczego w postaci grzejnika, ogrzewania podłogowego czy systemu nawiewnego.

Jak tłumaczy spółka, transparentne warstwy grzewcze  na szybach zespolonych są już wykorzystywane w postaci szyb na wiatach przystankowych, które w zimie grzeją, podnosząc temperaturę wewnątrz wiaty i poprawiając komfort oczekujących na transport publiczny, a dzięki ML System, to rozwiązanie ma zostać przeniesione  do biurowców i budynków użyteczności publicznej.

REKLAMA

Pierwsze wdrożenie planowane jest  na nowym budynku ML System, powstającym w ramach projektu Quantum Glass.

W lutym 2019 r. ML System otrzymał ponadto prawa ochronne na trzy nowe wzory użytkowe dla szyb izolowanych termicznie z wykorzystaniem ultralekkiego szkła. Przyznana ochrona związana jest z projektem inwestycyjnym ULTRA PV.

Także w lutym ML System podpisał z firmą Skawald kontrakt o wartości 10,2 mln zł na generalne wykonawstwo nowej hali o łącznej powierzchni ponad 3,6 tys. m2. Jej budowa, która zgodnie z umową zakończy się do 30 listopada 2019 r., jest częścią realizacji projektu Quantum Glass, którego celem jest wdrożenie do seryjnej produkcji innowacyjnego, transparentnego szkła fotowoltaicznego, z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych.

Kolejnym krokiem ma być wyposażenie przestrzeni produkcyjnej w nowoczesne maszyny. Spółka uważa, że dzięki projektowi Quantum Glass zrewolucjonizuje nie tylko rynek BIPV, ale również szkła budowlanego.

Realizacje projektów ULTRA PV oraz Quantum Glass zostały wskazane jako cele strategiczne podczas przeprowadzonego w ubiegłym roku wejścia spółki na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dotychczas ML System otrzymał siedem patentów oraz sześć praw ochronnych na wzory użytkowe. Aktualnie spółka czeka na rozpatrzenie 10 zgłoszonych patentów.

Spółka podkreśla w komunikacie, że realizacji jej strategii rozwoju sprzyja obowiązująca od stycznia 2019 r. dyrektywa unijna dotycząca obiektów publicznych, zgodnie z którą projekty nieuwzględniające elementów aktywnych, czyli np. rozwiązań BIPV, nie otrzymają pozwolenia na budowę. Podobne przepisy, obejmujące budynki indywidualne i komercyjne, mają obowiązywać od roku 2021.

Zgodnie z raportem „Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021”, ML System należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m kw.

ML System na koniec 2018 r. zatrudniał 149 osób, w tym 25 osób to kadra pracująca w dziale badań i rozwoju.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.