Europejski producent modułów PV walczy o przetrwanie

Europejski producent modułów PV walczy o przetrwanie
Energyra

Holenderski producent modułów fotowoltaicznych Energyra zgłosił do sądu wniosek o ochronę przed wierzycielami i przeprowadzenie procesu restrukturyzacyjnego pod nadzorem wyznaczonego przez sąd administratora.

W europejskim przemyśle fotowoltaicznym pojawia się kolejny producent modułów, który szuka ochrony przed wierzycielami na skutek utraty płynności.

W tym przypadku nie chodzi jednak o producenta, który nie wytrzymał taniejących cen modułów, jak miało to miejsce choćby z producentami modułów z Niemiec, w tym z największym europejskim producentem SolarWorld, ale o firmę, która dopiero szykuje się do rozkręcenia produkcji.

REKLAMA

Holenderska firma Energyra ostatnio przygotowywała się do uruchomienia produkcji wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych w mieście Zaandam. Plan zakładał uruchomienie do końca 2018 r. w pełni zautomatyzowanych linii mogących produkować moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 100 MW w skali roku.

Holenderska firma miała produkować złożone z 60 ogniw, monokrystaliczne moduły wykorzystujące technologię PERC oraz opracowaną przez holenderski instytut ECN technologię MWT (Metal Wrap Through).

Energyra ma być bliska uruchomienia produkcji, jednak koszty poniesione w procesie przygotowania się do niej miały spowodować utratę płynności.

REKLAMA

W efekcie Holendrzy chcą poszukać sądowej ochrony przed wierzycielami i z pomocą sądowego administratora poszukać partnerów, dzięki którym w końcu zostanie uruchomiona produkcja.  

Fabryka jest gotowa do uruchomienia produkcji, personel jest wyszkolony i klienci czekają na instalację pierwszych modułów. Rynek na europejskie, mające wysoką jakość moduły jest w tym momencie całkiem dobry, w tym biorąc pod uwagę zainteresowanie modułami typu szyba-szyba oraz wykorzystującymi technologię IBC, których produkcję chcemy uruchomić później – komentuje Daniël Kuijk z Energyra w oświadczeniu wysłanym do branżowych mediów.

Holenderski rynek fotowoltaiczny notuje obecnie najlepszy okres w swojej historii. W ubiegłym roku w Holandii powstały systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,33 GW, czyli o 46 proc. większej w porównaniu z danymi z roku 2017.

Całkowity potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Holandii na koniec 2018 roku wzrósł do 4,24 GW.

Jednocześnie w ubiegłym roku holenderskie władze celne odnotowały wartość importu produktów fotowoltaicznych na poziomie 1,95 mld euro, z czego udział importu z Wietnamu wynosił 27 proc., udział importu z Chin wyniósł 16 proc., z Korei Południowej 15 proc., Malezji 12 proc., a z Tajlandii 10 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.