Koszt farm fotowoltaicznych w Polsce spadł do 3 mln zł/MW

Koszt farm fotowoltaicznych w Polsce spadł do 3 mln zł/MW
Delta

To jeden z wniosków raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019”, którego publikację zapowiada Instytut Energetyki Odnawialnej.

W najnowszej edycji raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019” Instytut Energetyki Odnawialnej wylicza, że łączna moc projektów fotowoltaicznych należących do 549 firm, które uzyskały finansowanie w dotychczas przeprowadzonych aukcjach, wynosi 870 MW.

Z informacji zebranych przez IEO wynika, że z 73 projektów o mocy 68,4 MW z pierwszej aukcji dedykowanej fotowoltaice, z grudnia 2016 roku, w przypadku których był czas na realizację do końca grudnia 2018 r., zrealizowano w terminie 55 instalacji o łącznej mocy 52,5 MW.

REKLAMA

Natomiast w wyniku drugiej aukcji z czerwca 2017 r. do tej pory zrealizowano już 94 projekty o mocy 75 MW, co stanowi niewiele ponad 1/4 wszystkich projektów objętych wsparciem w postaci gwarancji odkupu energii po cenie zgłoszonej przez inwestorów. Pozostałe projekty z tej aukcji powinny zostać zrealizowane do końca czerwca br. Inaczej inwestorzy stracą otrzymane w wyniku tej aukcji gwarancje.

Jak ponadto wskazuje Instytut Energetyki Odnawialnej, najwięcej inwestycji w farmy fotowoltaiczne w ramach systemu aukcyjnego może powstać w województwach dolnośląskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i łódzkim, a dotychczas najwięcej farm PV w systemie aukcyjnym uruchomiono w woj. łódzkim i warmińsko-mazurskim.

REKLAMA

Instytut sprawdził ponadto ceny, po jakich realizowane są obecnie w Polsce farmy fotowoltaiczne.

Jak wskazuje IEO na podstawie informacji uzyskanych od inwestorów, jeszcze trzy lata temu budowa farmy PV o mocy 1 MW kosztowała 4 miliony zł, natomiast w tym roku ceny wynoszą średnio ok. 3 mln zł, a w niektórych przypadkach mogą być nawet niższe.

IEO szacuje ponadto, że efektem pierwszych trzech przeprowadzonych dotąd aukcji, a także aukcji zaplanowanej na ten rok, w której Ministerstwo Energii założyło przyznanie gwarancji sprzedaży energii dla projektów PV o łącznej mocy 750 MW, może być skumulowana wartość inwestycji na polskim rynku fotowoltaiki na poziomie 5 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.