Hiszpania otwiera się na prosumentów

Hiszpania otwiera się na prosumentów
SolarWorld

Mimo świetnych warunków nasłonecznienia i wsparcia, jakie prosumenci mogliby dać systemowi energetycznemu w czasie szczytowego zapotrzebowania, w Hiszpanii dotąd mocniej nie rozwinęła się energetyka prosumencka. To się jednak zaczyna zmieniać, a Madryt przyjmuje kolejne regulacje, które mają zachęcić Hiszpanów do inwestycji we własne źródła energii.

W październiku ubiegłego roku rząd Pedro Sancheza zniósł opłatę naliczaną hiszpańskim prosumentom, nazywaną słonecznym podatkiem,  która wprowadził kilka lat temu rząd Mariano Rajoya – jako jedną z wielu regulacji uderzających w energetykę odnawialną w Hiszpanii.

W efekcie wprowadzenia tego podatku Hiszpanie produkujący energię głównie na własny użytek, zaliczani przez hiszpańskie prawo do grupy tzw. autokonsumentów, za sam fakt posiadania przyłączenia swojej instalacji OZE do sieci elektroenergetycznej płacili przynajmniej kilkadziesiąt euro rocznie. Opłata była naliczana w przypadku instalacji o mocy od 10 kW.

REKLAMA

Ponadto rząd Pedro Sancheza zaproponował przyznanie prawa do autokonsumpcji – już bez dodatkowych obciążeń finansowych – oprócz indywidulanych producentów, także wspólnotom energetycznym. Zapowiedziano ponadto wprowadzenie ułatwień w procesie rejestracji i uruchamiania odnawialnych źródeł energii o mocy do 100 kW.

Teraz rząd w Madrycie zatwierdził regulacje, które mają ułatwić przyłączanie do sieci prosumenckich instalacji OZE, a także umożliwiają prowadzenie kolektywnej działalności prosumenckiej.

Ponadto nowe prawo ma umożliwić Hiszpanom konsumowanie energii produkowanej w sąsiedztwie, a nie wyłącznie na dachach budynków należących do prosumenta.

REKLAMA

Zatwierdzone regulacje mają też ułatwić proces rozliczeń nadwyżek energii wprowadzonej do sieci, które wcześniej mogły być stosowane tylko w przypadku podmiotów posiadających status producentów energii.

Hiszpańscy prosumenci posiadający systemy o mocy do 100 kW i eksportujący energię do sieci mają otrzymać możliwość skompensowania sobie w ten sposób do 100 proc. wartości energii pobranej w danym miesiącu od operatora.

Hiszpańskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Unión Española Fotovoltaica (UNEF) ocenia, że w wyniku korzystnych regulacji w Hiszpanii może teraz powstawać w skali roku około 400 MW  instalacji prosumenckich.

UNEF szacuje, że całkowity potencjał elektrowni fotowoltaicznych uruchomionych w Hiszpanii w ubiegłym roku wyniósł 261,7 MW, podczas gdy rok wcześniej hiszpański potencjał PV wzrósł o 135 MW, a dwa i trzy lata wcześniej – odpowiednio tylko o 55 MW i 45 MW.

W tym udział uruchomionych w 2018 rok elektrowni fotowoltaicznych realizowanych w modelu autokonsumpcji miał sięgać aż 90 proc. potencjału wszystkich nowych elektrowni PV. W tym, w zakresie instalacji przeznaczonych do zaspokajania własnego zapotrzebowania na energię, około 1/4 stanowiły instalacje zrealizowane przez rolników.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.