Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 600 MW

Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 600 MW
Fot. Zgorzelecki Klaster Energii ZKlaster

W ubiegłym miesiącu do krajowego systemu elektroenergetycznego przyłączano codziennie elektrownie fotowoltaiczne o średniej mocy niemal 1,3 MW. Jeśli takie tempo inwestycji zostanie utrzymane w kolejnych miesiącach tego roku, na koniec 2019 r. całkowity potencjał fotowoltaiki w Polsce zbliży się do 1 GW.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl od krajowego operatora systemu elektroenergetycznego, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła w pierwszych trzech miesiącach tego roku o 131,6 MW i na koniec marca br. wynosiła 603 MW.

Na koniec 2018 r. PSE odnotował funkcjonujące w KSE systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 471,4 MW.

REKLAMA

W styczniu br. w zestawieniu PSE pojawiły się elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 54 MW, co mogło wynikać z wpłynięcia danych na temat przyłączenia elektrowni fotowoltaicznych objętych wsparciem w ramach pierwszej aukcji z grudnia 2016 r., w przypadku których podłączenie do sieci musiało nastąpić najpóźniej do końca grudnia 2018 r.

W kolejnym miesiącu, w lutym, PSE odnotował wzrost mocy fotowoltaiki przyłączonej do krajowego systemu elektroenergetycznego o 38,3 MW, a w marcu – o 39,2 MW.

W obecnym kwartale tempo inwestycji fotowoltaicznych powinny podtrzymać przyłączenia ostatnich elektrowni PV o jednostkowej mocy do 1 MW, które zostały objęte gwarancjami sprzedaży energii po cenach zaoferowanych w drugiej aukcji z końca czerwca 2017 r. Na uruchomienie produkcji energii w tym przypadku jest czas do połowy br.

REKLAMA

Mniej czasu na uruchomienie wytwarzania będą mieć inwestorzy objęci gwarancjami sprzedaży energii w dotychczas największej aukcji dla PV, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. W tym przypadku produkcja energii ma wystartować w okresie do 18 miesięcy, a nie 24 miesięcy – jak w przypadku dwóch pierwszych aukcji.

Na ten rok Ministerstwo Energii zapowiada przeprowadzenie kolejnych aukcji dla OZE – w tym aukcji dla projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW, którą powinni ponownie zdominować inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych. Do podziału ma być wolumen energii mający pozwolić na postawienie elektrowni PV o całkowitej mocy nawet 750 MW.

Poza tym w tym roku swoje megawaty powinien dołożyć także segment mikroinstalacji fotowoltaicznych napędzany głównie przez inwestycje realizowane za unijne dotacje z regionalnych programów operacyjnych poszczególnych województw.

Jak wynika z danych gromadzonych przez Gramwzielone.pl, całkowita moc mikroinstalacji fotowoltaicznych to ponad połowa łącznych mocy zainstalowanych w krajowej fotowoltaice.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.