Ekopożyczka z PKO Banku Polskiego na mikroinstalacje fotowoltaiczne

Ekopożyczka z PKO Banku Polskiego na mikroinstalacje fotowoltaiczne
Jadwiga Emilewicz. Fot. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

PKO Bank Polski ma się zaangażować w finansowanie inwestycji w prosumenckie mikroinstalacje fotowoltaiczne. Ma to być jeden z pierwszych efektów działań prowadzonych w ramach rządowego programu „Energia Plus”.

Rynek energetyki prosumenckiej czeka na zapowiedziane przez rząd regulacje, które mają dać nowe możliwości w zakresie inwestycji we własne źródła energii. Nad nowymi regulacjami dla prosumentów pracuje powołany w lutym br. przez premiera międzyresortowy zespół, którym kieruje minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Efektem prac zespołu minister Emilewicz mają być rozwiązania, które przyczynią się do wzrostu inwestycji w energetyce prosumenckiej, zdominowanej niemal całkowicie przez fotowoltaikę.

REKLAMA

Jak wynika z dotychczasowych zapowiedzi, efektami rządowego programu „Energia Plus” może być m.in. objęcie statusem prosumenta przedsiębiorców nie mających na razie możliwości rozliczania się z nadwyżek produkowanej energii w systemie opustów, z którego od połowy 2016 r. mogą korzystać m.in. produkujące energię odnawialną gospodarstwa domowe.

Z dotychczasowych informacji wynika, że możliwe jest też zmniejszenie podatku VAT na gruntowe mikroinstalacje fotowoltaiczne z 23 proc. do 8 proc., czyli do poziomu, który występuje w przypadku inwestycji w dachowe instalacje PV. Więcej o założeniach programu „Energia Plus”: Znaki zapytania wokół prosumenckich pomysłów rządu.

Na początku przyszłego tygodnia mamy poznać założenia programu pożyczkowego, z którego będzie można finansować inwestycje w prosumenckie mikroinstalacje fotowoltaiczne i który ma być jednym z efektów działań rządowego zespołu wdrażającego program „Energia Plus”.

Na razie wiadomo, że za przyznawanie „ekopożyczki” ma odpowiadać PKO Bank Polski. Więcej szczegółów powinniśmy poznać w poniedziałek, kiedy założenia nowego instrumentu finansowego mają zostać przedstawione w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

REKLAMA

Obecnie preferencyjne pożyczki na domowe instalacje fotowoltaiczne można uzyskać z uruchomionego we wrześniu ub.r. rządowego programu „Czyste powietrze”.

Pożyczka z „Czystego powietrza” na fotowoltaikę może pokryć do 100 proc. kosztów kwalifikowanych i może zostać udzielona na okres nie dłuższy niż 180 miesięcy. Oprocentowanie zmienne pożyczki wynosi WIBOR 12M + 70 pkt bazowych, ale nie mniej niż 2 proc. rocznie.

Maksymalny koszt kwalifikowany zakupu i montażu domowej instalacji fotowoltaicznej ustalono na 30 tys. zł (z wyłączeniem kosztów ponoszonych przez operatora sieci dystrybucyjnej). Ponadto przyjęty koszt kwalifikowany w przeliczeniu na 1 kWp wynosi maksymalnie 6 tys. zł

Jak przekazał niedawno portalowi Gramwzielone.pl Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, według stanu na dzień 22 marca w ponad 2,6 tys. złożonych wnioskach aplikowano o dofinansowanie na odnawialne źródła energii – fotowoltaikę lub kolektory słoneczne. Miało to stanowić około 7 proc. wszystkich wniosków o dofinansowanie z „Czystego powietrza”.

Co więcej, od początku tego roku obowiązuje podatkowa ulga termomodernizacyjna, która może objąć wydatki związane z montażem domowych źródeł OZE, w tym sfinansowanych z preferencyjnych pożyczek. Więcej na ten temat: Wyjaśniamy wątpliwości dotyczące ulgi na inwestycje termomodernizacyjne.

Dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne można pozyskać z unijnych konkursów z regionalnych programów operacyjnych poszczególnych województw. Tutaj możliwość dofinansowania zależy jednak od tego, czy w danym województwie są prowadzone odpowiednie konkursy, a szansa na pozyskanie dotacji w przypadku gospodarstwa domowego zależy ponadto od aktywności i skuteczności poszczególnych gmin, które przygotowują wnioski o unijne dofinansowanie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o