Kredyt dla prosumentów z PKO BP. Znamy szczegóły

Kredyt dla prosumentów z PKO BP. Znamy szczegóły
Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Fot. Gramwzielone.pl (C)

Dzisiaj przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i PKO Banku Polskiego zaprezentowali założenia nowego, preferencyjnego produktu finansowego, z którego będą mogli skorzystać inwestorzy planujący instalację własnego, prosumenckiego systemu fotowoltaicznego. Oferowaną przez PKO BP pożyczkę dla prosumentów będzie można połączyć z wdrożoną przez rząd podatkową ulgą termomodernizacyjną.

Nowy produkt dedykowany prosumentom jest wdrażany przez PKO BP we współpracy z resortem przedsiębiorczości, którego szefowa, minister Jadwiga Emilewicz, kieruje jednocześnie powołanym w lutym przez premiera, międzyresortowym zespołem mającym wypracować nowe rozwiązania ułatwiające rozwój energetyki prosumenckiej.

Jak mówiła dzisiaj podczas prezentacji nowego kredytu posumenckiego minister Emilewicz, brak powszechnie dostępnych instrumentów finansowych wspierających inwestycje gospodarstw domowych w mikroinstalacje fotowoltaiczne był jednym z głównych utrudnień w rozwoju energetyki prosumenckiej.

REKLAMA

Cieszę się, że PKO Bank Polski, dysponujący siecią blisko 1100 oddziałów i 500 agencji w całej Polsce, wypełnia tę lukę. Warto przy tej okazji dodać, że rządowy zespół wypracował rozwiązania dające możliwość korzystania przez przedsiębiorców z identycznych ułatwień w instalowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych, którymi dysponują obecnie gospodarstwa domowe – stwierdziła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Prosumencka „ekopożyczka” z PKO BP obejmie zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych, o wartości od 1 tys. zł do 50 tys. zł. Oprocentowanie wyniesie 4,99 proc., a prowizję banku ustalono na 0,99 proc.

Pożyczka ma być spłacana w okresie od 1 miesiąca do 120 miesięcy. Warunki zaoferowane przez PKO BP zakładają konieczność przedstawienia w ciągu 3 miesięcy od uzyskania finansowania dokumentów potwierdzających zakup i montaż urządzeń za co najmniej 85 proc. kwoty pożyczki.

Nowy prosumencki kredyt od PKO BP ma być adresowany wyłącznie do osób fizycznych. Jak mówił dzisiaj prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, w ofercie banku są inne produkty finansowe, z których mogą skorzystać chcące zainstalować fotowoltaikę firmy czy spółdzielnie mieszkaniowe.

REKLAMA

Obecnie PKO BP ma oferować m.in. kredyty termomodernizacyjne dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Bank miał ponadto przystąpić do projektu mającego na celu stworzenie wystandaryzowanych, ogólnoeuropejskich rozwiązań dla kredytów hipotecznych udzielanych na finansowanie mieszkań i domów, uwzględniających energooszczędne rozwiązania w ramach pilotażowego projektu Energy Efficient Mortgages (EEM).

PKO Bank Polski ma ponadto udzielać kredytów inwestorskich w ramach produktu „Nasz remont” z premią termomodernizacyjną oraz premią remontową z BGK. Kredyt umożliwia spółdzielniom mieszkaniowym lub wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie bezzwrotnej pomocy ze środków budżetu państwa w postaci premii termomodernizacyjnej albo premii remontowej z przeznaczeniem na spłatę 20 proc. kwoty kredytu.

Obecnie na rynku jest dostępny inny produkt kredytowy, z którego można sfinansować zakup prosumenckiej mikroinstalacji fotowoltaicznej i który jest elementem rządowego programu „Czyste powietrze”.

Kredyt z „Czystego powietrza” na fotowoltaikę może pokryć do 100 proc. kosztów kwalifikowanych i może zostać udzielony na okres nie dłuższy niż 180 miesięcy. Oprocentowanie zmienne pożyczki wynosi WIBOR 12M + 70 pkt bazowych, ale nie mniej niż 2 proc. rocznie.

Maksymalny koszt kwalifikowany zakupu i montażu domowej instalacji fotowoltaicznej ustalono na 30 tys. zł (z wyłączeniem kosztów ponoszonych przez operatora sieci dystrybucyjnej). Ponadto przyjęty koszt kwalifikowany w przeliczeniu na 1 kWp wynosi maksymalnie 6 tys. zł.

Zarówno preferencyjny, prosumencki kredyt z PKO Banku Polskiego, jak i pożyczkę na mikroinstalację fotowoltaiczną z programu „Czyste powietrze” będzie można połączyć z wdrożoną na początku tego roku podatkową ulgą termomodernizacyjną, w której maksymalną kwotę odliczenia określono na 53 tys. zł. Więcej na ten temat: Wyjaśniamy wątpliwości dotyczące ulgi na inwestycje termomodernizacyjne.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.